První, co vám kdokoliv řekne je, že si má student najít brigádu. Že to tak je normální a že se to tak dělalo vždycky. Jenže, den má jenom 24 hodin a pokud se chcete naplno věnovat studiu, těžko najdete dostatek času na takovou brigádu, která by vám finančně skutečně pomohla. A v některých oborech, například medicína nebo práva, tam vám na brigády zbývá jen minimální množství času. A taky potřebujete nějaký čas na relaxaci.
Spojením příjemného s užitečným může být nějaká placená praxe v oboru. V zásadě tak budete studovat, rozvíjet se do budoucna – záznamy o tom, že máte v oboru něco za sebou každý potenciální zaměstnavatel rozhodně uvítá -, ale vylepšíte si finanční situaci. S časem to valné nebude, na druhou stranu, nebudete jen ubíjet svou energii na nesmyslné brigádě. Dobrým řešením, zejména na humanitních oborech, může být zapojení do různých grantových projektů či možnost zažádat si o prospěchové nebo sociální stipendium.
Stipendia jsou i dobrým řešením v případě, že se dostanete do nenadálých finančních problémů (např. nečekané zdražení nájmu, více dojíždění a podobně) a rodina v tomto případě nemůže (nebo nechce, i takové případy bohužel jsou) nadále pomáhat.
Pokud se studentské finance nepodaří konsolidovat některým z výše uvedených způsobů, je možné situaci vyřešit půjčkou. Má to ale svá úskalí a rozhodně to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
V první řadě, získat půjčku v mladém věku není vůbec jednoduché. Pro banku, případně nebankovní instituci, je totiž důležitá historie klienta a jeho příjmy, které by ideálně měly být stálé. A to bude u studentka, který studuje a nepracuje poněkud problém.
U každé bankovní i nebankovní půjčky je třeba rovněž zvážit i nutnou druhou stránku. I kdyby vám úvěr banka nebo nebankovní společnost skutečně poskytla, jaké jsou vaše možnosti jeho splácení? Problém sice půjčkou vyřešíte, ale zároveň vám část už tak nízkého měsíčního příjmu pomyslně sežerou splátky. A půjčka se splácet musí nebo můžete do „dospělého“ života vstupovat s problémy, které se mohou do budoucna odrazit na tom, že vám banka neschválí půjčku na auto nebo hypotéku.
Pokud neřešíte aktuální finanční problém, jehož řešení prostě nepočká, a jen se vám čas od času stane, že na konci měsíce ze studentských peněz nevyjdete nebo vás čeká větší výdaj, který se vám ale podaří docela rychle zamáznout, přijatelným řešením může být kontokorent nebo kreditní karta. V obou případech máte k dispozici nějakou rezervu. A už tohle vědomí vás může v některých situacích uklidnit.
Navíc banky a další finanční společnosti myslí i na studenty a pokud přečerpání dorovnáte nejpozději v daném termínu, vyhnete se i úrokům. I tady je ale potřeba postupovat obezřetně a zbytečně nepřečerpávat, protože pořád se jedná o dluh, který je třeba dříve nebo později splatit.