Půjčka na ruku • Slovník pojmů • Home Credit a.s.

Půjčka na ruku

Půjčka na ruku označuje typ půjčky s rychlým vyplacením hotovosti. V minulosti bylo zvykem, že když žadatel o úvěr potřeboval peníze rychle, šel si je vyzvednout na pobočku banky, nebankovního poskytovatele úvěru nebo třeba na přepážku pošty. Stačilo si vystát řadu a na místě dostal peníze na ruku, které rovnou mohl využít. O účelu použití peněz pak – stejně jako dnes – rozhodovalo, jestli šlo o bezúčelový úvěr na cokoli, nebo úvěr účelový.

Dnes už stále více procesů funguje online bez nutnosti osobní návštěvy u věřitele nebo později na pobočce kvůli výplatě úvěru v hotovosti. Vyřízení půjčky plně online je velkým krokem k pohodlí žadatelů, kteří si tak ušetří cestu na pobočku a čekání na místě. Posun naštěstí nastal i ve vyplácení peněz na účet. To je dneska často možné okamžitě. Proto půjčku na ruku a peníze na ruku nahradilo bezhotovostní vyplácení úvěru.

Pozor na limity pro platby v hotovosti

Půjčka na ruku nebo peníze na ruku se ve smyslu hotovosti stávají synonymem překonaného způsobu vyplácení úvěru. Nehledě na to, že podle zákona č. 254/2004 Sb. musí být veškeré platby nad 270 000 Kč bezhotovostní.

Proto je rozhodně lepší při vyšších půjčkách vybírat poskytovatele, který nabízí rychlý převod z účtu na účet. Samozřejmě záleží i na tom, jestli banka, u které máte účet, podporuje okamžité převody peněz. Pokud ne, můžete si během chvilky založit účet u některé banky, která tento typ převodu umožňuje.

Jaké jsou další alternativy půjčky na ruku

Kromě převodu peněz na bankovní účet klienta se k využití peněz z revolvingového úvěru používá taky kreditní karta. Jde o kartu, která se na první pohled neliší od klasických debetních karet k běžným bankovním účtům. Jen místo vlastních peněz kreditní kartou čerpáte peníze z úvěrového účtu, kde máte stanovený maximální limit k čerpání, tzv. úvěrový rámec.

Kreditní kartou je možné platit jako jakoukoliv debetní kartou. Stejně tak si můžete v bankomatu vybrat hotovost, kdykoliv je to potřeba. Je ale dobré pečlivě se seznámit s podmínkami používání kreditních karet. Některé operace, například zmíněný výběr hotovosti z ATM, můžou být zpoplatněné.

Máte zájem o Flexibilní půjčku od Home Creditu?