Dovolená znamená nejen odpočinek, ale často také pořádný zásah do rozpočtu. Máme pro vás tipy, jak se na letní výdaje můžete připravit – s klidem a rezervou.
Sluníčko, moře, restaurace – a výpis z účtu, který nepotěší. Léto je spolu s Vánocemi jedním z nejdražších ročních období. Ať už vyrážíte na zahraniční dovolenou, chystáte děti na tábor nebo si jen častěji po práci dáváte drink na zahrádce.
Řešením je finanční plán – pomůže vám užít si léto naplno a bez stresu z nečekaných výdajů.
Nemusí to být nic komplikovaného – stačí jednoduchá tabulka, na kolik vás dovolená přibližně vyjde. Zohledněte nejen náklady na cestu a ubytování, ale i výdaje na stravování, pojištění, suvenýry.
Obzvlášť to platí, pokud cestujete jako celá rodina – koupit každý večer zmrzlinu pro pět lidí na místní promenádě se do rozpočtu viditelně propíše.
S plánováním vám mohou pomoci online nástroje, které ověří ceny potravin nebo jídla v restauracích. Budete tak vědět, kolikrát si můžete dovolit drink v plážovém baru nebo večeři v místní restauraci.
Tip: Vyzkoušejte numbeo.com nebo se poraďte s AI nástroji – třeba ChatGPT vám zodpoví i ty nejdetailnější otázky, jako například: Jaké jsou letos průměrné ceny oběda v Chorvatsku? Kolik stojí zmrzlina v Itálii na promenádě v Rimini?
Platby kartou jsou dnes běžné, ale pořád existují místa, kde se bez hotovosti neobejdete – stánky na pláži, lokální trhy, menší obchody či třeba horské chaty. Proto se vyplatí mít u sebe menší rezervu v místní měně.
Tip: Vyrážíte-li do zahraničí, zkontrolujte si u své banky poplatky za výběr z bankomatu nebo platby v cizí měně. Vzít si můžete i více než jednu platební kartu – pro jistotu.
Stále více obchodníků – včetně těch s potravinami nebo suvenýry – dnes nabízí možnost platby přes QR kód. Výhodou je rychlost a bezpečnost. Stačí mít v mobilu bankovní aplikaci a vědět, jak QR platba funguje.
Tip: Pokud jste zatím QR platby nepoužívali, doporučujeme si je před cestou vyzkoušet – třeba při placení složenky nebo oběda. Většina bank má na svém webu jednoduchý návod, jak na to.
I když máte vše naplánované, mohou se objevit výdaje navíc – porouchané auto, ztracený kufr nebo zpoplatněná lehátka na pláži. Finanční rezerva se vám v takovém případě vyplatí téměř víc než opalovací krém – ideálně počítejte s částkou 10 až 20 % navíc.
Tip: Jako rezerva vám může posloužit revolvingový úvěr od Home Credit – peníze máte hned po ruce a pokud jej nečerpáte, nic neplatíte. Ideální pro mimořádné situace. Na dovolenou tak odjíždíte s klidem na duši – víte, že v případě potřeby máte finance ihned k dispozici.
Pokud jedete na last-minute dovolenou – sledujte pravidelně ceny letenek a ubytování. Někdy se vyplatí rezervovat s předstihem, ale jindy ceny před termínem klesnou a rebooking vás může vyjít levněji. Zvažte pobyt mimo hlavní turistické oblasti – ceny bývají příznivější a navíc si z dovolené odvezete autentické zážitky.Vyzkoušet můžete i ubytování přes Airbnb, komunitní platformy jako Trusted Housesitters nebo hostely se sdílenými pokoji. Ceny mohou být výrazně nižší než při rezervaci klasického hotelu.
Jak mít letní rozpočet pod palcem?