Zpět do školy aneb jak zvládnout všechny výdaje? • Home Credit Blog
Rady a návody > Finance > Zpět do školy aneb jak zvládnout všechny výdaje?

Zpět do školy aneb jak zvládnout všechny výdaje?

17. 8. 2022
Inflace je rekordně vysoká, ceny energií, pohonných hmot, ale i ostatního zboží a služeb, a hlavně potravin stále rostou. Období prázdnin je navíc spojené s dalšími extra výdaji, a k tomu se ještě blíží začátek nového školního roku, který zatíží rodičům se školními dětmi jejich domácí rozpočet.
Zpatky do lavic

Výdaje spojené s návratem dětí do škol nepatří mezi něco nečekaného, co by mělo rodinu zaskočit, přicházejí každý rok ve stejnou dobu a ideální je, když se na to rodina předem připraví a tyto výdaje si naplánuje, případně na ně našetří. Ale protože v dnešní době rostou ceny enormní rychlostí, může se celková částka na tyto výdaje lišit od předem naplánované výše.

„Ideální je, naplánovat si vše s časovým předstihem, popřípadě rozložit nákup do delšího období. Není nutné na zakoupení některých věcí čekat až na konec prázdnin, aby se nám potkaly v jednom čase. Sepište si tedy seznam věcí, které pro školáka budete potřebovat a k tomu termín, kdy koupíte a jak budete financovat,“ radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

 

Aktovka a školní potřeby

Pokud jde dítě do první třídy a nedostali jste předem seznam věcí, raději s nákupem počkejte až na požadavky školy. Některé školy totiž školáky vybaví výtvarnými potřebami, sešity a poskytnou i základní výbavu penálu. Největším výdajem u prvňáčka je asi aktovka. Z velkého výběru tašek, které jsou na trhu, byste měli sáhnout po kvalitním kousku, který je pro dítě vhodný z hlediska anatomie, a navíc ve srovnání s levnými variantami, vydrží výrazně delší dobu. Cena aktovky se může značně lišit, lze ji pořídit za 1000 Kč, ale utratit za ni můžete až 3000 Kč, někdy je její součástí i penál a krabička na svačinu nebo láhev. To samé platí u studentských batohů. Batoh do školy se většinou nedědí po starším sourozenci nebo známém, většinou nevydrží několikaletou zátěž. Tady se asi nedá ušetřit nákupem z druhé ruky.

Oblečení

Po dvouměsíčních prázdninách žasnete nad tím, jak vám děti zase vyrostly. Oblečení je proto lepší koupit až ke konci prázdnin. Nezapomeňte také na vhodné bačkory, v některých případech musíte koupit dva páry, jeden do školy, druhý do družiny. Cena kvalitních přezůvek se pohybuje mezi 500-1000 Kč.

Znatelným výdajem jsou také pomůcky na tělocvik, kde je nejdůležitější obuv, to znamená je třeba počítat s částkou 1 5003 000 Kč, musíte totiž pořídit jak venkovní, tak indoor variantu. Oblečení musí být hlavně pohodlné, ale není potřeba pořizovat nové značkové! Kromě bot se dá oblečení snadno podědit a dají se zde proto ušetřit nemalé finanční prostředky. U bot záleží vždycky na kvalitě, odborníci nedoporučují nosit obuv obnošenou, protože každý má jiný tvar nohy a boty se mu přizpůsobí, ale vždy záleží na individuálním posouzení kvality a opotřebovanosti dané boty.

Nový pokojíček

Další výdaje mohou být spojené se zařízením pokojíčku, v případě že se jedná o prvňáčka, bude potřebovat psací stůl a židli a odpovídající úložný prostor pro učebnice a sešity. Pokud vaše dítě postoupilo na střední školu, bude možná požadovat přeměnu dětského pokojíčku na studentský pokoj. Pokud zamýšlíte nějakou větší a náročnější přestavbu, je dobré vše naplánovat včas, neboť řemeslné práce se poptávají několik měsíců dopředu a také se dnes potýkají s nedostatkem materiálů a často se lhůty ještě prodlužují. Nábytek se dá ale pořídit i z druhé ruky nebo ve výprodejích.

Elektronika

K "back to school" výdajům se mohou počítat i elektronická zařízení. Po několika letech online výuky je to skoro už nutnost, i když nyní situace vypadá příznivěji, musí s tím rodiče počítat. Ale není potřeba pořizovat prvňáčkovi počítač nebo tablet předem. Některé školy také tablety zapůjčovaly, takže se vyplatí počkat.

Nejlevnější notebooky začínají na 5 000 Kč, ale záleží vždy co je součástí, jestli je to včetně operačního systému a třeba antivirového programu. Počítač můžete pořídit z druhé ruky nebo přenechat starší typ po rodičích nebo sourozencích. U starších dětí ve věku 12-14 let bude počítač nebo laptop sloužit ke studijním účelům, nejenom v době online výuky.

I když se zdá, že mobil není potřebný, ale je spíše sociální berličkou, od určitého věku, kdy vaše dítě bude samo docházet na kroužky a tréninky se rodiče většinou pro nákup rozhodnou. Cena telefonu je velmi variabilní, odvíjí se od věku dítěte, jako první doporučujeme telefon podědit, nepořizovat hned nový nebo koupit z druhé ruky. Operátoři často také k vašemu existujícímu tarifu nabízejí přístroj za 1 Kč nebo za jiných zvýhodněných podmínek, vyplatí se je proto kontaktovat. Také je podstatné se zamyslet, jaký tarif pořídit dítěti, kolik dat potřebuje, aby zbytečně nezatěžoval rodinný rozpočet, děti jsou většinu času ve škole, doma, v dopravních prostředcích, kavárnách na veřejné wifi, a proto data možná ani nepotřebují. Částka na mobil může tedy začínat od 1 Kč ale může se vyšplhat až k 5 000 Kč a samozřejmě i výše.

„Pokud máte 15letého studenta, který touží po novém přístroji, je to ideální motivace, jak si najít první brigádu a na mobil si buď přispět nebo si ho celý uhradit,“ říká Miroslav Zborovský z Home Creditu a dodává: „Je to jedinečná příležitost, jak dětem předávat důležité znalosti z oblasti finanční gramotnosti. Děti by měly být seznamovány s financemi od poměrně nízkého věku, dávat jim malé kapesné například od 6 let, vysvětlovat jim, kolik musí oželet kinder vajíček, pokud si chtějí koupit hodnotnější hračku, naučit je také šetřit a pokud dostanou třeba od prarodičů nějaký obnos navíc, ukázat jim, že pokud si budou dávat tyto peníze do šetřícího prasátka, mohou za nějakou dobu uspořit na dražší věc.“  

Výlety, fondy a kroužky

První třídní schůzka vám často poodhalí další nezbytné poplatky, které se týkají různých fondů, obědů, pomůcek, učebnic a také výletů či škol v přírodě, nebo dokonce lyžařského výcviku. Tyto se pohybují v řádu od několika stovek až po tisíce korun.

Dalším důležitým výdajem jsou kroužky a sportovní aktivity dětí, které se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč ročně. Tady ale máte možnost výběru, protože nabídka je dostatečně pestrá i za menší finanční obnos. Pečlivě zvažte vaše finanční možnosti, ať se "neupíšete" k zbytečně drahému koníčku, který vám v budoucnu bude narušovat domácí rozpočet.

 


A teď asi to nejdůležitější... Kde na to vzít?

Úspory

 „Ideální je, když si na tyto výdaje ušetříte. Výdaje s nástupem do školy patří mezi předvídatelné, proto se na ně můžete připravit,“ uvádí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Credit. 

Nákup z druhé ruky a neziskové organizace

Některé věci se dají podědit nebo pořídit z druhé ruky. Dobré je se poohlédnout po bazarech, různých skupinách na sociálních sítích nebo se poptat v okolí kamarádek a kolegyň. Často se někdo věcí zbavuje velmi levně nebo i zadarmo. Mnoho lidí nemá čas řešit, co s použitými věcmi, ze kterých děti odrostly, a přitom jsou skoro jako nové. Existují neziskové organizace, které pomohou při pořízení nezbytných věcí. Alternativou jsou i neziskové organizace jako Armáda spásy, Domovy Sue Rider a jejich obchody nebo různé církevní charity.

Zvýšení sociálních dávek a jednorázová podpora na děti

Více lidí také dosáhne na některé sociální dávky. Od dubna se zvýšilo životní a existenční minimum o 10 %. Toto opatření pomůže především lidem, kteří se díky rostoucím cenám dostávají do finanční tísně. Zvýšení přímo navýší příspěvek při pěstounské péči a na živobytí, u dalších dávek dojde k navýšení limitu pro čerpání anebo k rozšíření okruhu osob, které na dávky dosáhnou. Jedná se například o porodné, přídavek na dítě, příspěvek na péči a doplatek na bydlení. Další jednorázovou podporou, o kterou mohou rodiny žádat od poloviny srpna, pokud splní nastavená kritéria, je 5 000 Kč na dítě do 18 let.

Půjčka

Pokud přeci jenom budete muset sáhnout po půjčce, dejte pozor při výběru poskytovatele a jakou půjčku zvolit. „V nejisté době je dobré si závazek ve formě půjčky dobře promyslet a volit raději produkt, který nabízí flexibilní možnosti splácení, aby v případě snížení příjmu nedošlo ke zbytečným komplikacím, některé úvěrové produkty nabízejí nastavit si výši splátky dle své aktuální situace, je potřeba pouze dodržet minimální hranici splátky. V rámci takového úvěru může klient požádat i o odklad splátky,“ radí Miroslav Zborovský.

„Pokud se pouze sešly všechny výdaje do jednoho období a potřebujete vyřešit jenom krátkodobý rozdíl v příjmech a výdajích, dá se také využít k nákupu některých položek, jako například elektroniky odložená platba, kdy člověk nakoupí a odnese si věc hned a zaplatí bez jakýchkoliv poplatků až za měsíc,“ popisuje Miroslav Zborovský.

Ve snaze zvládnout tíživé situace se můžete při výběru půjček obrátit na neziskové organizace, které tržní nabídku nezávisle porovnávají. „Existují odborníci, kteří nabídku půjček pravidelně hodnotí a výsledky zdarma zveřejňují. Patří k nim například neziskové organizace Člověk v tísni nebo Poradna při finanční tísni. Právě tyto žebříčky vám zcela jasně řeknou, kde nenaletíte,“ radí Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Sestavení domácího rozpočtu a jeho aktivní řízení se proto v této nejisté době stává ještě důležitějším. Musí se hlídat jak výdajová stránka, ale i příjmová a hledat rezervy, kde ušetřit. Někteří lidé jsou nuceni čerpat své rezervy, někdo využívá půjčky, někdo raději odkládá spotřebu a více šetří.

Rady na závěr:

  • Vytvořte si rozpočet a najděte v něm rezervy
  • Nikdy si nepůjčujte na splátku jiných splátek, v případě problémů se splácením oslovte ombudsmana společnosti nebo vyhledejte Poradnu při finanční tísni
  • Důkladně zvažte, zda je půjčka jediné řešení
  • Vyberte si férového poskytovatel, ověřte si, zda společnost má oprávnění ČNB k poskytování spotřebitelského úvěru
  • Počítejte se všemi náklady, nejenom s úrokem, ale i například se sankcemi při nesplácení
  • Nechte si dostatek času na přečtení smlouvy
Autor: Redakce Home Credit
Sdílet na sociálních sítích
Facebook LinkedIn
Shutterstock 538621282 scaled
Předchozí článek

Jak získat peníze

Rady a návody > Finance
Co hlida omb
Následující článek

Ombudsman Home Creditu hlídá dodržování 10 zásad

Příběhy > Ze života v Home Creditu