Tento týden startuje kampaň společnosti Home Credit nazvaná „10 tipů pro bezpečné placení“, jejímž cílem je zvýšit povědomí o nástrahách placení na internetu a připomenout základní informace týkající se bezpečného používání platebních karet. Podle údajů společnosti Home Credit narůstá nejenom počet podvodných kampaní, ale objevují se stále nové sofistikovanější varianty podvodů.
„V posledním období evidujeme výrazný nárůst výskytu podvodných praktik zejména v online prostoru. Cílem kampaně je osvěžit znalost v oblasti užívání platebních karet a upozornit na nové podvody spojené s placením kartou a komunikovat 10 aktualizovaných praktických tipů, které pomohou s bezpečným placením,“ uvádí Alessandro Villa, vedoucí oddělení karet z Home Creditu.
<u>Stručný přehled pravidel bezpečného placení a jak se vyhnout podvodným kampaním:</u>
1. Podezřelé e-maily, telefonáty a sms. Kampaně jsou dnes již velmi propracované a ne vždy platí, že v podvodném e-mailu nalezneme překlepy. Důležité je nikdy nereagovat na výzvy k zadání osobních údajů od neznámého odesílatele, neklikat na odkazy a neotvírat přílohy. Pokud e-mail vyzývá k vyplnění přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví, kontaktujte vašeho poskytovatele karty. Jedná se pravděpodobně o podvodnou kampaň. Ani do telefonu nikdy neposkytujte PIN ke kartě nebo heslo k internetovému bankovnictví, ani pokud vás telefonující varuje před ztrátou peněz nebo zneužitím karty.
2. Nezapojujte se do extrémně „výhodných“ soutěží. Taková soutěž typicky slibuje drahou výhru „pouze“ za zaslání poštovného, ale právě úhrada poštovného probíhá na podvodné platební bráně.
3. Vyhýbejte se podvodným nabídkám na bazarech a sociálních sítích. Neplaťte na bazarech poplatek za kurýra nebo poštovné prostřednictvím odkazu na platební bránu, trvejte na bezpečnějším placení, a to zasláním peněz na účet nebo na dobírku. Na sociálních sítích se často podvodníci vydávají za jiné osoby nebo mohou napadnou profil vašeho známého, který vás pak žádá o zaslání menšího množství peněz přes platební bránu, která je ale podvodnou. Vždy si vše ověřujte.
4. Na internetu nakupujte u ověřených prodejců. Plaťte pouze na stránkách, které jsou označeny ikonkou zámku. Čtěte recenze, pokud nakupujete u obchodníka poprvé, neplaťte online, ale nechte si zboží doručit na dobírku.
5. Potvrzujte internetové platby v mobilní aplikaci. Jedná se o nejbezpečnější způsob a vyhnete se také zbytečnému přepisování kódů.
6. Plaťte rychle a bezpečně kartou v mobilu. Kartu uloženou v mobilu nelze žádným způsobem zkopírovat, placení, vybírání hotovosti z bankomatu pomocí Apple Pay nebo Google Pay je nejbezpečnější metodou.
7. Chraňte svá hesla, údaje o kartě a PIN. Heslo pro přihlášení do mobilní aplikace by mělo být unikátní, nepoužívejte jej pro další účely. Vaše heslo a přihlašovací údaje nikomu nesdělujte, my vás o ně nikdy žádat nebudeme. Pokud vás o ně někdo požádá, vždy se jedná o podvod.
8. Peníze na vaší kartě jsou chráněné nejvyšší verzí zabezpečení 3D Secure a v souladu se směrnicí PSD2 jsou veškeré platby na internetu u obchodníků z EU zabezpečené tzv. silným ověřením. V případě, že vyhodnotíme jakoukoliv transakci na vaší kartě podezřelou, ihned vás informujeme.
9. Pravidelně aktualizujte programy na počítači a v mobilu. Důležitý je operační systém a antivirový program.
10. Kontrolujte výdaje na své kartě. Prostá pravidelná kontrola transakcí na vaší kartě, může odhalit její zneužití. V případě pochybností, kontaktujte poskytovatele platební karty.
Podrobné Desatero o bezpečném placení je k dispozici na: https://www.homecredit.cz/desatero.