Platební karta • Slovník pojmů • Home Credit a.s.

Platební karta

Platební karta je nástroj určený k bezhotovostním finančním operacím. Dnes jde už o zcela běžnou součást peněženky většiny lidí. Platební kartou je možné provádět hned několik operací. Slouží například k bezhotovostnímu placení nákupů. Je jedno, jestli jde o nákupy v kamenných prodejnách nebo na internetu.

Většina současných platebních karet navíc podporuje bezkontaktní platby. To znamená, že není nutný fyzický kontakt čipu v kartě s platebním terminálem. V praxi to znamená, že stačí kartu přiblížit ke čtečce na terminálu. Bezkontaktní nákupy ve výši zpravidla nad 500 Kč je pak většinou potřeba potvrdit PIN kódem. Mezi novinky patří platba nebo výběr z bankomatu kartou registrovanou v mobilním zařízení. V takovém případě můžete mít jednu kartu registrovanou až v pěti zařízeních schopných bezdrátové komunikace díky technologii NFC.

Další funkcí platební karty je možnost rychlého výběru zvolené sumy z bankomatu (ATM). Karta v takovém případě slouží jako nástroj, který v kombinaci s PIN kódem pomáhá identifikovat vlastníka účtu ke kartě. Samozřejmě není možné vybrat z bankomatu více peněz, než kolik má klient v době výběru k dispozici, případně překročit nastavený týdenní limit pro výběr z ATM.

Typy platebních karet

Většina lidí v České republice často v běžné komunikaci nerozlišuje debetní a kreditní kartu. Rozdíl mezi oběma je přitom poměrně zásadní. Zatímco v případě debetní karty klient utrácí při finančních operacích vlastní peníze, v případě kreditní karty utrácí peníze půjčené, které samozřejmě následně musí vrátit.

Skoro každý v České republice vlastní alespoň jednu debetní kartu. Kreditní karty jsou v tomto ohledu stále poměrně nerozšířenou součástí našich peněženek. Přitom i kreditní karta je navržená ke každodenním nákupům. Finanční instituce poskytující kreditní karty dokonce nezřídka nabízejí benefity a slevy za pravidelné využívání kreditních karet.