Více než třetina Čechů plánuje letní dovolenou v tuzemsku, financovat…

Více než třetina Čechů plánuje letní dovolenou v tuzemsku, financovat ji bude převážně z našetřených peněz

21. 06. 2022

Letní dovolenou budou trávit letos Češi jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Někteří nejsou ještě rozhodnuti, téměř čtvrtina dotázaných žádnou dovolenou neplánuje. Jak vyplývá z průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit, necelá polovina respondentů si vybrala pro ubytování hotel nebo penzion. Převážná většina Čechů má na dovolenou našetřeno a polovina z nich za ní plánuje utratit do 20 000 Kč za všechny účastníky.

Průzkum pro společnost Home Credit ukazuje, že 36 % dotázaných plánuje prožít dovolenou v České republice a 27 % v zahraničí. Pětina respondentů ještě váhá, kam a zda vyrazí, čtvrtina z nich již ví, že letos na dovolenou nikam nepojede. Nejčastější volbou pro ubytování se letos stal hotel nebo penzion (44 %), chalupu využije k trávení volného času každý čtvrtý, 22 % z dotázaných zvolí kempování. Před dvěma lety strávilo v Česku svoji první letní dovolenou v době pandemie 73 % dotázaných, do zahraničí vyjelo 28 %.

Drtivá většina Čechů chce financovat svou letní dovolenou z vlastních peněz. 67 % použije na nákup dovolené úspory, 31 % dotázaným bude stačit běžná měsíční výplata a na úspory nebude muset sáhnout. Půjčovat si u komerčních subjektů na letní odpočinek nebude v podstatě nikdo. „Zadlužovat se na dovolenou svým klientů nedoporučujeme, Češi se těmito radami letos řídí a půjčkou řeší spíše nákup zboží dlouhodobější povahy,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

Do 30 000 Kč za všechny členy domácnosti se chystá utratit za dovolenou skoro 70 % dotázaných, oproti tomu více než 50 000 Kč plánuje vydat na letošní letní odpočinek 11 % Čechů. Před dvěma lety byla částka 30 000 Kč maximální pro devět lidí z deseti.

41 % Čechů očekává, že utratí za letní dovolenou stejně jako vloni, 39 % kvůli všeobecnému zdražování předpokládá, že si bude muset za letošní dovolenou připlatit, pětina dotázaných uvedla, že plánuje menší rozpočet než při poslední letní dovolené.

<sub>Průzkum pro Home Credit provedla agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 504 respondentů ve věku 18 - 64 let. Sběr dat probíhal po celé České republice od 26. 4. do 2. 5. 2022.</sub>