Polovině českých domácností zůstaly příjmy nezměněny, což při rostoucích výdajích znamená jejich reálný pokles. 39 % dotázaných zaznamenalo růst příjmů. U třetiny domácností došlo také ke snížené úspor, hlavně v důsledku všeobecného zdražování. Jak vyplývá z podzimního průzkumu agentury STEM/MARK pro Home Credit, 36 % Čechů ale uvádí, že si za poslední rok udrželo výši úspor na stejné úrovni.
V posledním roce se zvýšily příjmy 39 % respondentů, více než polovina Čechů má příjmy na stejné úrovni a pokles zaznamenalo 8 % dotázaných.
<u>Jak se změnily příjmy za poslední rok?</u>
Necelé dvě třetiny dotázaných uvedly, že jejich příjmy vzrostly do výše 5 000 Kč, růst od 5 do 10 000 Kč uvedlo 23 % respondentů a nad 10 000 Kč se zvedly příjmy u 15 % dotázaných. Nejvíce rostly platy ve věkové skupině 45 až 64 let.
Navzdory nepříznivé ekonomické situaci si požádalo o zvýšení platu jenom 23 % dotázaných, ale pouhých 8 % se svým požadavkem uspělo. Dalším 21,5 % zaměstnavatel přidal sám. 36 % si o navýšení mzdy u svého zaměstnavatele nepožádalo.
„V případě, že se lidem tenčí úspory, jejich reálné příjmy klesají a splácejí jakékoliv úvěry, může v této situaci pomoci konsolidace, čili spojení více úvěrů do jednoho, která přinese částečné snížení měsíční splátky. Lidé by v žádném případě neměli přestat splácet své závazky, a pokud už se dostanou do problémů se splácením, měli by okamžitě kontaktovat poskytovatele svého úvěru,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit a dodává: „V některých případech pomůže výše zmíněná konsolidace, někdy má klient splácení úvěru pojištěno nebo díky flexibilnímu úvěru může bez jakýchkoliv poplatků snížit měsíční splátky na minimální úroveň. Vždy se snažíme najít řešení, které je vhodné pro danou situaci a pomůže klientovi z nesnází.“
Průzkum STEM/MARK pro Home Credit se také zabýval úsporami domácností. 36 % dotázaných uvedlo, že udržují své úspory na stejné úrovni. U 33 % respondentů se za poslední rok jejich našetřené peníze snížily a 17 % odpovědělo, že jejich úspory klesly na nulu.
„Snížení úspor nebo dokonce pokles na nulu má podle většiny dotázaných jasnou příčinu. V současnosti se jedná především o zvyšování cen za zboží, služby a energie, což v průzkumu uvedlo 88 % dotázaných. Zhruba 11 % přišlo o úspory kvůli ztrátě zaměstnání (8,2 %) nebo snížení platu (2,7 %). K mimořádnému nákupu využilo pak našetřené peníze necelých 21 % respondentů, čímž došlo ke snížení úspor, které nesouviselo s inflací,“ uvádí Jaroslav Ondrušek, expert marketingového výzkumu společnosti Home Credit.
<sub>Průzkum pro Home Credit provedla agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 506 respondentů ve věku 18 - 64 let. Sběr dat probíhal po celé České republice od 12.10. do 17.10. 2022.</sub>