542 100 100

Pracovní dny od 8 do 18 hod.

Číslo 840 155 155 nahrazujeme pevnou linkou. Můžete volat výhodněji, podle běžné sazby svého operátora.

727 618 618

Pracovní dny od 8 do 18 hod.

Chcete volat na mobilní číslo? Na této lince můžete využít své volné minuty.

Pokud neradi voláte, napište nám email!

10 pravidel jak bezpečně používat nejen Správce financí

Platby splátek složenkou mohou vaši půjčku zdražit klidně i o tisíc korun

Autor tiskové zprávy - Zuzana Bienvenu

Přidáno

12. 11. 2015

Autor

Zuzana Bienvenu
Tisková mluvčí

Témata k článku

Při výběru půjčky lidi zajímá především její cena – tedy kolik přeplatí oproti půjčovanému obnosu. Méně ostražití jsou už k dalším parametrům, které jsou s půjčkou spojeny, ať už se jedná o bezpečnost poskytovatele, sankční podmínky nebo třeba možnost pojištění. A jejich zaměření se na cenu a možné úspory opadá ve chvíli, kdy půjčku sjednají. Přitom zde mohou také ušetřit. I u samotné ceny půjčky jsou ale lidé někdy laxní a svým vlastním chováním si cenu navyšují, někdy i o stovky korun.

„Stává se, že lidé hlídají doslova každou korunu, a poskytovatele půjčky podle ceny vybírají. Pak ale místo platby převodem používají třeba platbu složenkou a cenu půjčky si tak nakonec zvýší i o několik stovek korun,“ říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Příkladem může být běžný spotřebitelský úvěr na 50 000 Kč, který člověk splácí tři roky. V případě, že každou měsíční splátku hradí složenkou, prodraží svoji půjčku o 1 044 korun. Jedna úhrada složenkou totiž stojí 29 Kč. Pokud platí bankovním převodem, kdy si běžně některé banky řeknou například o 6 korun za příkaz, pak se půjčka prodraží o 216 korun.

Nehospodárný postup splácení prodraží

Některé banky, obzvlášť nové, mají tyto převody skrze internetové bankovnictví zdarma. „Jsou i lidé, kteří nejenže platí složenkou, před samotnou platbou si navíc vyberou z bankomatu, aby mohli splátku uhradit. A za takový výběr pak třeba platí dalších dvacet korun. Budeme-li uvažovat extrémní případ, kdy člověk u zmíněného úvěru platí všechny splátky složenkou a před každou splátkou si vybere peníze z bankomatu za poplatek, může se mu cena půjčky navýšit o více než 1 700 korun, což představuje skoro 3,5 procenta z půjčované částky,“ vysvětluje Kozub.

Každá moderní finanční instituce už dnes kromě platby složenkou nabízí úhradu přes bezhotovostní bankovní převod, nebo i další způsoby. „Přesto existuje stále vysoké procento lidí, kteří složenkou splátky platí. Například u Home Creditu takto platí 15 % klientů, ačkoliv vedle možnosti bezhotovostního převodu nabízíme třeba i platbu přes terminály Sazky,“ vypočítává Kozub.

 

Lidé si často mylně myslí, že platby převodem a složenkou dorazí hned

Kromě ceny je platba složenkou nepraktická, i co se rychlosti operace týče. „U bankovního převodu vidíme splátku většinou druhý pracovní den, u platby na terminálech Sazky je to okamžitě, v případě platby složenkou to ale trvá i tři pracovní dny,“ upozorňuje Kozub. A právě rychlost splátky může u lidí, kteří jsou zvyklí platit vše na poslední chvíli, hrát v ceně půjčky také roli. Někteří poskytovatelé půjček totiž i minimální překročení doby splatnosti penalizují.

Na místě je připomenout častý mýtus o tom, co znamená datum splatnosti. Řada lidí si myslí, že jde o datum, kdy zadají příkaz k úhradě. Ve skutečnosti to je datum, kdy druhá strana vidí připsanou úhradu. Přitom rozdíl může být v řádech dnů, pokud se do platby vmísí víkend nebo státní svátek, kdy se platby nezpracovávají.

V textu byly citovány tyto osoby

Citovaná osoba - Michal Kozub Michal Kozub
Analytik

Přihlášení k odběru nových tiskových zpráv

Ochrana osobních údajů