Na Vánoce si dopřáváme nadstandard, jídlo a pití pak ale končí v koši…

Na Vánoce si dopřáváme nadstandard, jídlo a pití pak ale končí v koši

19. 12. 2017
Vánoce jsou čas, kdy si dopřáváme lepší jídlo a pití než ve zbytku roku a neváháme za něj platit až tisíce navíc. Dva ze tří respondentů ale přiznávají, že mají spoustu nespotřebovaných zbytků, se kterými si musí poradit. Na části dobrot si pochutnají třeba slepice, množství jídla ale končí v koši – jeho hodnota se ve 40 % případů vyšplhá nad 500 korun. A jak je to s dárky? Vlastnoručně upletený svetr nebo originální, ručně zhotovený šperk na Čechy pod stromečkem čekat asi nebude. 70 % respondentů totiž výrobu dárků vůbec neplánuje a raději se spolehne na klasické zboží v obchodech či poukazy. Pokud už se do podobných příprav pustíme, nejčastěji vytváříme různé potřeby do domácnosti, například marmelády a další pochoutky. Zjistil to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Na Vánoce si dopřejeme, nakupujeme za tisíce

Když se blíží poslední velké svátky v roce, začnou se nákupní košíky plnit nejen dárky, ale i různými pochutinami. „Polovina lidí si na Vánoce dopřeje nápoje a potraviny, které jinak v průběhu roku nevyhledává. S tím jsou spojené i větší výdaje, za kvalitní jídlo a pití zaplatíme i o dva tisíce víc než jindy,“ shrnuje výsledky průzkumu Roman Müller, analytik spotřebitelského financování společnosti Home Credit. Myslet musíme také na výdaje za vánoční stromeček a výzdobu, za které jsme nejčastěji ochotni dát částku do 1 000 korun, maximálně dvojnásobek. Ačkoliv jsou dekorace a prostřená bohatá tabule důležité, nejhlouběji do peněženky saháme přece jen kvůli dárkům. Každý čtvrtý respondent plánuje utratit více než 6 000 korun, dvě třetiny se ale pohybují v pásmu od dvou právě do šesti tisíc.

Při nákupu máme velké oči, jídlo pak často končí na smetišti

Dvě třetiny lidí přiznávají, že se v obchodech občas příliš rozšoupnou a po svátcích jim zbudou hory jídla, na které už nikdo nemá chuť. „Hodnota vyhozených pochutin skoro v polovině případů přesáhne 500 korun! Lidé se nechají unést a nakupují více, než jsou schopni spotřebovat. Jejich peníze pak doslova končí v odpadkovém koši. Někteří se pokouší hospodařit s přebytky šetrněji – nejčastěji je zamrazí nebo je rozdají příbuzným,“ říká Müller. Část svátečních dobrot připadne i zvířatům, o zbytky se dělíme jak se psy, tak i se slepicemi. Velká část nakoupených potravin jsou také trvanlivé výrobky, které se nezkazí.

Do výroby dárků se nehrneme

„Pod dárkem vlastní výroby si mnoho lidí představí alespoň drobnou úsporu. To ale zdaleka neplatí automaticky. Když člověk použije kvalitní suroviny a zajímavý obal, může se i domácí paštika stát vyloženě luxusní záležitostí. Taková pozornost je navíc velmi osobní a hodiny, které darující věnoval výrobě, hodně vypovídají o jeho vztahu k obdarovaným,“ myslí si Müller. Vlastní výrobu letos chystá necelá pětina respondentů, kteří svým blízkým chystají pod stromeček například domácí likéry, marmelády, paštiky, kalendáře nebo i přírodní kosmetiku. Sedm z deseti respondentů má hlavně radost z toho, že jejich dárek bude originální. Velkou roli hraje i to, že lidé mohou při přípravě vlastního dárku zapojit svůj vlastní koníček.

Průzkum byl realizován v listopadu 2017, a to na vzorku 500 respondentů.