Na dovolenou do zahraničí s platební kartou a menší hotovostí • Home…

Na dovolenou do zahraničí s platební kartou a menší hotovostí

19. 05. 2021

Léto s covidem zažijí lidé již podruhé. Pravděpodobně budou stále v platnosti určitá omezení, do jakých destinací se letos turisté budou moci vypravit a za jakých podmínek. Někteří mají již pobyty zarezervované, jiní ještě váhají nebo se rozhodli vyčkat na poslední chvíli a možná za těchto podmínek na dovolenou ani nepomýšlejí. S blížícím se létem klesají počty nakažených, a naopak stoupají čísla očkovaných. Hovoří se o covidových pasech, země na jihu Evropy již zveřejňují podmínky přicestování a pomalu lákají turisty.

<u>Na co však myslet při plánování dovolené v zahraničí kromě aktuálních proticovidových opatření v dané destinaci?</u>

Dnes už asi nikdo necestuje do zahraniční bez platební karty, proč se však někdy vyplatí mít u sebe kreditní kartu a někdy také alespoň menší hotovost?

Záleží vždy na tom, do jaké destinace cestujete, jaké služby máte předem zajištěny a jaké aktivity zde plánujete podniknout. Pokud se jedná o all inclusive zájezd a plánujete, že z hotelového komplexu nebo z příslušné pláže nevytáhnete paty, strávíte veškerý čas v plavkách na pláži nebo u bazénu, a i zmrzlina nebo drink na pláži bude zahrnuta do all inclusive programu, nebudete pravděpodobně potřebovat ani hotovost ani kartu s výjimkou nákupu drobností na letišti.

Pokud ale plánuje výlety, zapůjčení automobilu, motocyklu nebo motorového člunu, chcete vyzkoušet různé zážitkové aktivity nebo máte zamluveno pouze ubytování a počítáte s tím, že se budete sami přepravovat nebo stravovat, popř. nakupovat v supermarketu, budete potřebovat možná nejenom platební kartu. Především v některých půjčovnách automobilů přijímají pouze kreditní karty, což vás může nemile překvapit, pokud budete tuto službu poptávat až na místě.

Hotovost není v dnešní době už taková nutnost jako dříve, někde s platební kartou totiž zaplatíte i na pláži u stánku zmrzlinu nebo koupíte lístek v místním autobusu. „Pokud máte jak debetní kartu, tak kreditní, doporučujeme vybírat z bankomatů právě kartou debetní. Některé debetní karty nabízejí výběr zdarma po celém světě. Kreditní karta je pak vhodnější pro placení v obchodech nebo za služby a zcela jistě ji oceníte v autopůjčovně,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

Co dělat když…

…ztratíte nebo je vám odcizena peněženka:

Pokud vám někdo ukradne peněženku s doklady v zahraničí a přijdete tak o hotovost, platební karty a doklady tisíce kilometrů od domova, je to sice velký problém, ale řešitelný. V první řadě okamžitě kontaktujte svou banku, případně vydavatele vaší kreditní karty s žádostí o blokaci karty. „Blokace karty se dá sjednat rychle – buď zatelefonujete na zákaznickou linku vaší finanční instituce, nebo to uděláte prostřednictvím internetbankingu. Základním pravidlem je zbytečně neotálet a jednat co nejrychleji, aby nedošlo ke zneužití karty. Je dobré si do telefonu uložit číslo klientského centra, a mít ho tak kdykoliv po ruce. Po návratu domů vám bude vydána karta nová," radí Miroslav Zborovský z Home Creditu.

V případě blokace karty dochází k zablokování i digitalizovaných karet v mobilních peněženkách, tj. pokud máte nahranou kartu v mobilu, zablokuje se k placení. Některé bankovní a nebankovní instituce vydávají virtuální karty, jejíž důležitou předností je větší bezpečí. Virtuální karta se nemůže ztratit nebo ji nikdo nemůže odcizit. Klient si ji ale může sám ihned zablokovat v mobilní aplikaci, a to i dočasně, pokud má podezření, že došlo k zneužití, například při placení online.

Při ztrátě nebo krádeži nesete odpovědnost do nahlášení ztráty provozovateli. Po tomto nahlášení za další čerpání neodpovídáte. Nahlášení policii a sepsání protokolu na policii doporučujeme v každém případě, nikdy nevíte, jestli jste kartu opravdu ztratili, nebo jestli vám byla odcizena.

Pokud máte kartu, která má bezkontaktní funkci, znamená to, že můžete čerpat prostředky do určité výše bez zadávání PINu, tento limit se může v jednotlivých zemích lišit, popř. někdy je požadováno zadání PINu u jakékoliv platby. V případě, že vám kartu někdo zcizí a provede takové výběry, platí, že nejprve je potřeba kartu zablokovat, poté nahlásit na policii a následně podat reklamaci u provozovatele. Opět nastává prověření, zda nedošlo k prozrazení PINu a pokud je potvrzeno, že bylo čerpáno bez PINu – bezkontaktně, tak v naprosté většině případů provozovatel reklamaci uzná a peníze klientovi vrátí.

Co se týče dokladů, krádež nebo ztrátu je třeba urychleně nahlásit na nejbližší policejní stanici. Na velvyslanectví v daném státě by vám měli vydat náhradní doklad – tedy cestovní průkaz.

<u>

Kdy používat v zahraničí kreditní kartu a kdy debetní?

</u></p>

Čerpání z bankomatu:

U většiny kreditních karet je tato služba zpoplatněna, oproti platbám v obchodech. Doporučuje se tedy používat debetní kartu.

Placení v obchodech a restauracích:

V tomto případě není rozdíl, jakou kartu využíváte, pouze si musíte hlídat limity na kartách. „Výhodou kreditní karty je, že při správném používání, kdy vypůjčené peníze vrátíte včas v rámci bezúročného období, neplatíte žádný úrok,“ vysvětluje Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Další výhody kreditních karet:

Kromě použití v půjčovnách, kde jinou možnost nemáte je velkou výhodou kreditních karet možnost pojištění, a to nejen pojištění zneužití karty. Některé společnosti nabízí navíc i pojištění osobních věcí, které se teď v čase dovolených mohou hodit. Některé karty disponují bonusovým programem, který vám zasílá odměny za používání karty.

<u>

Jaké ochranné mechanismy používají vydavatelé karet proti jejich zneužití:

</u></p>

Většina společností se snaží podvodům předcházet a používají systémy, které sledují neobvyklá čerpání, když na takovou narazí, většinou si ji s klientem telefonicky ověří a případně kartu zablokují pro další čerpání.

<u>

Základní rady při používání karet v zahraničí:

</u></p>

1. Pozor na platnost platebních karet a jejich limity Před odjezdem si ověřte, kdy končí platnost vašich karet a zkontrolujte si denní limit. Limity na kartě jednoduše najdete a změníte v internetovém bankovnictví nebo mobilní aplikaci.

2. Raději platit kartou než vybírat z bankomatů Pokud je to možné, plaťte kartou, je to levnější než výběr hotovosti z bankomatů. Pokud máte platební karty MasterCard i Visa, může se vám hodit, když budete mít k dispozici obě. Někde totiž preferují karty od jedné z těchto společností, jinde zase od té druhé.

3. Kreditka vás může zachránit V půjčovně aut nebo při rezervaci ubytování mohou přijímat pouze kreditní, nikoliv debetní karty a bez ní jednoduše nepochodíte.

4. Kreditní kartou hotovost nevybírejte Pokud potřebujete hotovost, určitě ji z bankomatů nevybírejte kreditní kartou, ale vždy debetní. „Většinou totiž za výběr hotovosti zaplatíte vysoký poplatek, a navíc se na hotovostní transakce u většiny kreditních karet nevztahuje bezúročné období,“ radí Miroslav Zborovský. Pokud chcete ušetřit na poplatcích za výběr, preferujte bankomaty vaší banky, resp. skupiny, do které patří.

5. Z bankomatu vybírejte peníze bez přepočtu Vyhněte se využívání dynamického přepočtu měn, jak při výběru z bankomatu, tak při placení v obchodech, většinou je výhodnější zvolit si z nabídky lokální měnu, tedy vybrat peníze bez tohoto přepočtu.

6. Mějte po ruce hotovost Určitě je dobré mít k dispozici také nějakou hotovost v místní měně. Na odlehlejších místech nebo například za zmrzlinu na pláži či za drobný dárek na trhu totiž kartou nezaplatíte.