Češi si pořizovali na úvěr v roce 2020 ve srovnání s předchozím rokem dražší modely osobních automobilů. Průměrná cena vozu nakoupeného na úvěr v autobazarech byla 304 070 Kč a za posledních 10 let se skoro zdvojnásobila. Vyšší cena v loňském roce byla daná investicí do vyšší modelové třídy a lepšího vybavení. Vyplývá to z údajů společnosti Home Credit, která je poskytovatelem spotřebitelských úvěrů. Průměrný věk kupovaného ojetého auta se výrazně nezměnil, pohybuje se okolo 6–7 let. Češi si ale kupují vůz v pozdějším věku než před 10 lety, většinou ve 40 letech, kdežto v roce 2010 si pořizovali automobil již ve 36 letech.
Pořizovací cena vozu nakoupeného na úvěr:
<small>Zdroj: Home Credit ČR a SR</small>
Škoda, Ford a Volkswagen se dlouhodobě pohybují mezi pěti nejoblíbenějšími značkami nakupovanými na úvěr. V loňském roce se mezi prvních pět značek zařadily Kia a Hyundai.
Nejoblíbenější značky automobilů nakupovaných na úvěr:
<small>Zdroj: Home Credit ČR</small>
Češi i Slováci si pomáhají s financováním nákupu auta půjčkou, zatímco Čech si tímto způsobem pořídí auto ve 40 letech, Slovák si dopřeje nový automobil již ve 35 letech. „Podle našich údajů si Češi kupují osobní automobil v pozdějším věku než lidé na Slovensku. V obou zemích platí, že lidé zde nakupují dvakrát dražší automobil než před 10 lety,“ uvádí Luboš Ondrůj, ředitel divize Auto Business ve společnosti Home Credit. Slováci také preferují jiné značky, v roce 2020 se mezi nejoblíbenější auta nakupovaná na úvěr zařadily vedle Škody, Volkswagenu a Fordu také BMW a Audi. Tomu odpovídá i vyšší průměrná pořizovací cena automobilu na Slovensku ve srovnání s Českou republikou, v roce 2020 byla 12 545 eur.
Koronavirová krize se nevyhnula ani nákupu osobních automobilů na úvěr. Podle údajů společnosti Home Credit sice Češi nakupovali dražší modely aut, ale jak vyplývá z údajů České leasingové a finanční asociace došlo v roce 2020 k celkovému meziročnímu poklesu prodeje vozů financovaných na úvěr u fyzických osob o 22 %.
Koupě auta na úvěr je zpravidla investicí na několik let, proto je potřeba ji dobře zvážit. Tak jako platí u všech ostatních úvěrů, je nutno se zamyslet, kolik se bude měsíčně splácet, a počítat s rezervou, a ne vždy je nejnižší splátka tou nejlepší variantou. „Berte v úvahu, na kolik měsíců si půjčku berete, nízká splátka možná vypadá lákavě, reálně zhodnoťte svoje možnosti, a pokud je to možné, raději zvolte variantu kratšího období splácení, ale vyšší měsíční splátky, v celkovém důsledku vás úvěr vyjde laciněji,“ radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.