Po dvouměsíčních prázdninách žasnete nad tím, jak vám děti zase vyrostly, a potřebují tak plno věcí obměnit, a k tomu budete muset pořídit školní pomůcky. Pokud jde dítě do první třídy a nedostali jste předem seznam věcí, raději s nákupem počkejte až na požadavky školy. Největším výdajem u prvňáčka je asi aktovka. Z velkého výběru tašek, které jsou na trhu, byste měli sáhnout po kvalitním kousku, který je pro dítě vhodný z hlediska anatomie, a navíc ve srovnání s levnými taškami, vydrží výrazně delší dobu. Aktovku koupíte zhruba za 1 000–1 300 Kč, někdy je její součástí i penál a krabička na svačinu nebo láhev. Nezapomeňte také na vhodné bačkory, které jsou školami stále vyžadovány, tedy dalších 200–600 Kč. Znatelným výdajem jsou také pomůcky na tělocvik (1 500–3 000 Kč). U sportovní obuvi totiž musíte počítat jak s venkovní, tak indoor variantou.
Celková částka na jedno dítě se velmi jednoduše může vyšplhat i přes 4000 Kč. „Chápeme, že řada rodin tuto situaci nezvládá a jsme připraveni jim vyjít vstříc. Vhodné je hledat i jiné alternativy, než si půjčovat peníze. Zejména matky samoživitelky se často kvůli neuváženým krokům stanou ohroženou skupinou, náchylnou k chybnému výběru poskytovatele úvěru,“ říká Miroslav Zborovský, ombudsman společnosti Home Credit. „Výdaje s nástupem do školy patří mezi předvídatelné, proto se na ně můžete připravit. Našetřit si, požádat rodinu o vhodné dárky pro předškoláky nebo hledat levnější možnosti nákupu,“ dodává pan Zborovský.
Dobré je se poohlédnout po bazarech, různých skupinách na sociálních sítích nebo se poptat v okolí kamarádek a kolegyň. Často se někdo věcí zbavuje velmi levně nebo i zadarmo. Mnoho lidí nemá čas řešit, co s použitými věcmi, ze kterých děti odrostly, a přitom jsou skoro jako nové.
Alternativou jsou i neziskové organizace jako Armáda spásy, Domovy Sue Rider a jejich obchody nebo různé církevní charity. Pokud nevíte, kam zajít ve vašem okolí, zkuste se zeptat v kostele. Pokud žádná z alternativních možností nepomůže a zbývá varianta půjčky, dejte pozor při výběru poskytovatele. Ve snaze zvládnout tíživé situace se můžete při výběru půjček obrátit na neziskové organizace, které tržní nabídku nezávisle porovnávají. „Existují odborníci, kteří nabídku půjček pravidelně hodnotí a výsledky zdarma zveřejňují. Patří k nim například nezisková organizace Člověk v tísni, Navigátor bezpečného úvěru a dobré rady získáte i v Poradně při finanční tísni. Právě tyto žebříčky vám zcela jasně řeknou, kde nenaletíte,“ radí Miroslav Zborovský z Home Creditu.
K ´back to school´ výdajům se mohou počítat i elektronická zařízení. Na plně funkční mobil, který bude uspokojovat potřeby dítěte, počítejte alespoň s částkou 5 000 Kč. Zatímco vhodný mobil je spíše sociální berličkou, počítač slouží především ke studijním účelům, a to již u dětí od 12 let. Základní jednoduchá verze vás vyjde na 6 000–7 000 Kč. Obojí můžete vyřešit nákupem z druhé ruky nebo přenechat starší typ po rodičích. U dalších zařízení jako je třeba tablet by už ale rodič měl zvážit, zda jde opravdu o nutný výdaj. Dítě si na něj může ušetřit z kapesného nebo z brigády.
První třídní schůzka vám často poodhalí další nezbytné poplatky, které se týkají různých fondů, obědů, pomůcek, učebnic a také výletů či škol v přírodě, nebo dokonce lyžařského výcviku. Tyto se pohybují v řádu od několika stovek až po tisíce korun. Dalším důležitým výdajem jsou kroužky a sportovní aktivity dětí, které se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč ročně. Nechcete přeci, aby vaše dítko sedělo celý den u počítače, ale aby si pěstovalo a rozvíjelo i jiné zájmy. Tady ale máte možnost výběru, protože nabídka je dostatečně pestrá i za menší finanční obnos.
Pokud opravdu nevyjdete s penězi, nepomůže vám ani rodina a musíte se poohlédnout po půjčce, porovnávejte. Člověk v tísni pro vás zmapoval situaci na trhu v oblasti mikropůjček (https://www.jakprezitdluhy.cz/odpovedne-uverovani/mikrouvery). Mikropůjčka je ideálním řešením pro pokrytí jednorázových výdajů do 10 000 Kč. Člověk v tísni ve svém průzkumu došel k závěru, že Kamali od Home Creditu je nejlepší a nejbezpečnější půjčkou na trhu. Nejbezpečnější proto, že posuzuje detailně vaši situaci ohledně možnosti splácet. Jejich ombudsman radí: „Pokud neprojdete naším schvalovacím procesem, pravděpodobně máte problém, který byste měli řešit například s Poradnou při finanční tísni. Berte to jako znamení, nečekejte na zázrak a raději svou situaci proberte s odborníkem. Když lidem půjčujeme, v našem zájmu je, aby vše bez problémů zvládli a obrátili se na nás znovu. Všichni takto ovšem nesmýšlí a existuje mnoho institucí, které vám úvěr schválí, i když je jim jasné, že jej splácet nezvládnete, a uvrhnou vás tak do nemalých problémů.“