Do zahraničí vyrazí na dovolenou více Čechů než loni • Home Credit…

Do zahraničí vyrazí na dovolenou více Čechů než loni

20. 06. 2024

Podle průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit plánují letní dovolenou více než dvě třetiny Čechů, přičemž 35 % dotázaných zvolí odpočinek v zahraničí, dalších 22 % plánuje dovolenou v Česku a desetina lidí ještě neví, kam pojede. Nejčastěji mají Češi v plánu za dovolenou utratit do 30 000 Kč a více než polovina dotázaných uvedla, že za dovolenou utratí zhruba stejně jako před rokem.


Na letní dovolenou letos neplánuje vyrazit pětina respondentů, což je stejné číslo jako v minulém roce. Oproti loňsku se ale o 4 % zvýšil zájem o zahraniční dovolenou, přičemž 15 % dotázaných uvedlo, že si užije dovolenou v Česku i zahraničí. Ti, kteří plánují zahraniční dovolenou, stráví odpočinkem nejčastěji 7 až 10 dnů. Dovolená v Česku bude podle respondentů trvat nejčastěji mezi 4 až 6 dny.

Oproti roku 2023, kdy Češi bojovali nejen s vysokou inflací, ale celkově s nepříznivou ekonomickou situací, ubylo téměř 10 % lidí, kteří počítají s výdaji na levnější dovolenou do 10 000 Kč. Naopak přes 40 000 Kč plánuje investovat do dovolené více než čtvrtina respondentů. Alespoň část dovolené s cestovní kanceláří uhradilo s předstihem 70 % dotázaných.
„Z dat vyplývá, že dovolenou v zahraničí si dopřejí nejčastěji domácnosti s příjmem nad 60 000 Kč. Naopak nízkopříjmové domácnosti (do 25 000 Kč) do zahraničí jezdí pouze sporadicky, s čímž souvisí i fakt, že Češi jezdí na dovolenou z našetřených peněz,"
uvádí Jaroslav Ondrušek, analytik trhu společnosti Home Credit ČR a SR.

„Z aktuálního průzkumu i z našich interních dat je patrné, že Češi jsou disciplinovaní a na dovolenou si až na výjimky nepůjčují,“
doplňuje Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit. „A je to dobře. Brát si úvěr na drahou zahraniční dovolenou je zbytečné, úvěr má pomoci v situaci, kdy člověk nemá dostatek financí na nákup nezbytné věci, ale zároveň mu nebude dělat problémy platit měsíční splátky. Na úvěr by si měl člověk pořídit jen to, co mu bude sloužit déle, než potrvá splácení úvěru,“ popisuje základní úvěrové pravidlo.

Dovolenou organizovanou cestovní kanceláří využije 21 % dotázaných, zatímco 65 % respondentů uvedlo, že plánuje dovolenou na vlastní pěst, což je stejně jako v loňském roce. Třetina dotázaných uvedla, že za dovolenou zaplatí více než minulý rok, což souvisí jednak s celkovým růstem cen, jednak s častějšími výjezdy do zahraničí.

Mezi letní výdaje rodin patří také příměstské nebo pobytové tábory pro děti. Na pobytový tábor pojedou děti 23 % dotazovaných, na příměstský dalších 20 % všech respondentů. Do 5 000 Kč zaplatí za tábor pro své děti 20 % dotazovaných, více než 10 000 Kč bude stát tábor 23 %.

Bez hotovosti vyráží na dovolenou minimum Čechů

Češi si s sebou na dovolenou berou hotovost. Veškerou nebo větší část hotovosti si před odjezdem ještě v Česku připraví 55 % dotázaných, zcela bez hotovosti vyráží na letní dovolenou pouze 16 % respondentů. Tato čísla se odráží i v četnosti výběrů v zahraničí: zcela výjimečně nebo vůbec vybírá v zahraničí 84 % z dotazovaných.

Průzkum pro společnost Home Credit zajišťovala agentura STEM/MARK, sběr dat probíhal od 28.5. do 4.6.2024 formou online dotazování mezi 505 respondenty ve věku 18 až 64 let.

Kontakt pro média: 


Kateřina Dobešová
tisková mluvčí Home Credit ČR a SR
+ 420 736 473 813
katerina.dobesova@homecredit.cz

Poznámka pro editory:


Společnost Home Credit a.s.
byla založena v roce 1997 a dnes je dceřinou společností Air Bank a.s. Home Credit pomáhá lidem nejen při nákupech na splátky přímo v obchodech a na internetu, ale nabízí také hotovostní úvěry a úvěry na auta, konsolidaci stávajících půjček nebo kreditní karty. V Česku poskytl Home Credit a.s. v roce 2023 úvěry v celkové výši 15,2 miliardy Kč. Více na www.homecredit.cz

Skupina PPF
působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do řady oborů – od telekomunikací, médií přes finanční služby, e-commerce, biotechnologie, nemovitosti až po mobilitu. Skupina vlastní aktiva ve výši více než 43 milionů eur a zaměstnává celosvětově 55 tisíc lidí (k 31. 12. 2023).