České Vánoce už nejsou ve stylu „Udělej si sám“ • Home Credit a.s.

České Vánoce už nejsou ve stylu „Udělej si sám“

24. 11. 2014

Před třiceti lety by to bylo nemyslitelné, teď je to zcela běžné. Kapra už nezabíjíme doma, ale necháme si ho vykuchat u prodejce. Dárky si nebalíme sami potají v pokoji, kde nás nikdo nevidí, ale v obchodním centru. S profesionálním balením dárků má zkušenost více než třetina lidí. Na Slovensku je tato služba ještě populárnější, někdy ji využila bezmála polovina Slováků. Každý desátý obyvatel Česka rezignoval na vaření štědrovečerní večeře, a raději půjde do restaurace. To jsou důkazy o tom, že Vánoce si chceme raději užít, než otročit u plotny a trouby. Ochotu Čechů investovat do typických vánočních služeb zjišťoval pro společnost Home Credit průzkum agentury STEM/MARK.

Nejčastěji využívaná služba spojená s Vánoci je zabití a vykuchání vánočního kapra. „Ne všem se taková činnost zamlouvá. Za vykuchání kapra vloni bylo ochotno připlatit si 28 % Čechů; většina by byla ochotná zaplatit mezi 21 a 50 Kč,“ říká Michal Kozub,analytik společnosti Home Credit. A polovina z nich s touto službou automaticky počítá i tentokrát a bere ji jako samozřejmost. Celkově má se zabitím a vykucháním kapra z rukou profesionálů zkušenost 39 % lidí. Vlastnoruční zabití a vykuchání kapra zvládají nejvíce lidé na Vysočině a v Libereckém kraji. Na Slovensku si přitom vloni nechalo kapra zabít pouhých 16 % respondentů. I když nejde přímo o Vánoce, tak oblíbené je i objednávání služeb Mikuláše, čerta a anděla. Zatímco dříve se v rolích postav vystřídali rodinní přátelé nebo sousedé, nyní je trendem si objednat profíky. Někdy v minulosti je využilo 31 % respondentů. Několikaminutová záležitost přitom nemusí být levnou akcí. Lidé míní za jejich návštěvu zaplatit více než 200 korun. „Uvedená částka, kterou lidé jsou ochotní zaplatit je většinou na spodní hraně toho, kde se pohybují reálné ceny. V některých městech se cena může vyšplhat až k tisícikoruně,“ konstatuje Kozub.

Češi si nechávají uklízet, ale jako na Západě to ještě není

Se svátky je neoddělitelně spojena i představa většího úklidu domácnosti. Dávno už ale neplatí, že by se do úklidu vždy pouštěly všechny hospodyňky. Lidé dávají přednost klidným svátkům – než aby se stali otroky příprav, raději zaplatí a úklid nechají na někom jiném. Takovou zkušenost má už 13 % Čechů. 84 % jich ale tuto službu stále odmítá. Výsledky na Slovensku jsou podobné, zde si samo uklízí 83 % respondentů. „Na Západě je placení za úklid běžné; většina Čechů ale možnost najmout někoho na úklid stále odmítá. Je to totiž spojeno s určitým vpuštěním cizích lidí do svého soukromí. Jak je ale patrné, pomalu se to začíná měnit,“ interpretuje výsledky průzkumu Kozub. Nejčastěji za předvánoční úklid platí obyvatelé Karlovarského (31 %) a Královehradeckého kraje (27 %).

Uspěchaná doba nepřeje 20 druhům domácího cukroví

Velké změny nastaly i v typické oblasti Vánoc, a to je cukroví. „34 % Čechů už netrvá na tom, že si vlastnoručně napečou několik druhů domácího cukroví. I tradiční vánoční pečivo Češi raději nakoupí u profesionálů,“ vysvětluje Kozub, že mají Češi buď méně volného času, nebo se naopak před Vánocemi nechtějí stresovat. „To ale neznamená, že by lidé všechno kupovali v obchodech a spokojili se s čajovým pečivem a náhražkami. Mnozí mají dobré známé, kteří péci umí, nebo ví, že jim šikovná sousedka připraví krabici poctivého cukroví, u kterého použila kvalitní suroviny,“ myslí si Kozub. Jako optimální cenu za napečení vánočního pečiva si přitom Češi nejčastěji představují 200-500 Kč, tvrdí to 46 % lidí. Více než 500 Kč chce zaplatit 21 % respondentů. O Vánocích tak lidé na jednu stranu hledají cesty, jak si ulevit od starostí. Pro jiné to je dobrá forma přivýdělku, například právě pečením cukroví či úklidem.

Přes tyto výsledky jsou ale Vánoce svátky, na jejichž přípravě se podílí celá rodina. Jen 15 % respondentů tvrdí, že vše vyřizují sami. Podle tří čtvrtin dotázaných spolupracuje celá domácnost. „To je rozhodně povzbudivé. Bez ohledu na to, že si Češi stále více vánočních služeb objednávají venku, platí to nejdůležitější. U příprav se semkne a svátky připravují spolu, což je tradiční smysl Vánoc,“ uzavírá Kozub.