Češi ve větší míře financují nákupy půjčkou, úroková sazba se drží na…

Češi ve větší míře financují nákupy půjčkou, úroková sazba se drží na nižší úrovni, než je inflace

08.09.2022

V první polovině letošního roku vzrostl meziročně objem úvěrů, ať již bankovních, či nebankovních. Podle ČNB si nové úvěry od bank vzalo o 13 % Čechů více než vloni. Nové půjčky u nebankovních společností vzrostly o 21 %, což vyplývá z dat České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Celkový nárůst byl způsobem především zvýšeným zájmem o hotovostní úvěry, konsolidace a významně rostlo také úvěrové financování nákupu automobilů, a to převážně ojetých vozů.

„Aktuálně jsou úrokové sazby spotřebitelských úvěrů nižší než inflace. Klienti si berou úvěry ve vyšší míře, zřejmě s obavou, že úrokové sazby mohou začít výrazněji růst a nemohli by realizovat své plány. Home Credit zaznamenal za první polovinu letošního roku meziroční nárůst nových úvěrů o 33 %. Zvýšený zájem je především o flexibilní půjčku, která nabízí možnost variabilního splácení podle finanční situace klienta. Splátku si lze také zcela odložit, případně opětovně čerpat již splacenou jistinu. Zároveň roste zájem také o konsolidace závazků s cílem snížit si měsíční splátky,“ uvádí Milan Cáder, ředitel divize Produkty a Marketing společnosti Home Credit ČR a SR.

Zvýšený zájem zaznamenala společnost Home Credit také u financování nákupu ojetých automobilu pomocí úvěrů. Zatímco celkový trh meziročně vzrostl podle ČLFA o 3 %, nárůst nových úvěrů u ojetých automobilů u společnosti Home Credit vzrostl o 38 %.

„Pro většinu lidí je auto nezbytnou potřebou pro podnikání, dojíždění do práce nebo pro odvoz dětí do škol. Při současnému nedostatku nových vozů je navíc kvalitní a prověřený ojetý automobil rozumnou alternativou. Výrazně vzrostla poptávka po novějších ojetinách, zhruba do věku 3 let. Nicméně zvýšený zájem registrujeme ve všech segmentech ojetých vozů,” popisuje Luboš Ondrůj, ředitel divize Auto Business společnosti Home Credit.