Češi ve větší míře financují nákupy půjčkou, úroková sazba se drží na…

Češi ve větší míře financují nákupy půjčkou, úroková sazba se drží na nižší úrovni, než je inflace

08. 09. 2022

V první polovině letošního roku vzrostl meziročně objem úvěrů, ať již bankovních, či nebankovních. Podle ČNB si nové úvěry od bank vzalo o 13 % Čechů více než vloni. Nové půjčky u nebankovních společností vzrostly o 21 %, což vyplývá z dat České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Celkový nárůst byl způsobem především zvýšeným zájmem o hotovostní úvěry, konsolidace a významně rostlo také úvěrové financování nákupu automobilů, a to převážně ojetých vozů.

„Aktuálně jsou úrokové sazby spotřebitelských úvěrů nižší než inflace. Klienti si berou úvěry ve vyšší míře, zřejmě s obavou, že úrokové sazby mohou začít výrazněji růst a nemohli by realizovat své plány. Home Credit zaznamenal za první polovinu letošního roku meziroční nárůst nových úvěrů o 33 %. Zvýšený zájem je především o flexibilní půjčku, která nabízí možnost variabilního splácení podle finanční situace klienta. Splátku si lze také zcela odložit, případně opětovně čerpat již splacenou jistinu. Zároveň roste zájem také o konsolidace závazků s cílem snížit si měsíční splátky,“ uvádí Milan Cáder, ředitel divize Produkty a Marketing společnosti Home Credit ČR a SR.

Zvýšený zájem zaznamenala společnost Home Credit také u financování nákupu ojetých automobilu pomocí úvěrů. Zatímco celkový trh meziročně vzrostl podle ČLFA o 3 %, nárůst nových úvěrů u ojetých automobilů u společnosti Home Credit vzrostl o 38 %.

„Pro většinu lidí je auto nezbytnou potřebou pro podnikání, dojíždění do práce nebo pro odvoz dětí do škol. Při současnému nedostatku nových vozů je navíc kvalitní a prověřený ojetý automobil rozumnou alternativou. Výrazně vzrostla poptávka po novějších ojetinách, zhruba do věku 3 let. Nicméně zvýšený zájem registrujeme ve všech segmentech ojetých vozů,” popisuje Luboš Ondrůj, ředitel divize Auto Business společnosti Home Credit.