Uhradit klasický páteční nákup kreditní kartou je v Česku čím dál běžnější. Stoupá i počet míst, kde lze platit tímto způsobem. Výrazně však přitom klesá objem výběrů z bankomatů: zatímco v roce 2008 tvořil 89 % ze všech transakcí, v roce 2013 už se jednalo jen o 52 %*.
„Peníze už zdaleka tolik nenosíme v peněženkách jako dříve, postupně víc a víc platíme kartou. Společně s rozšiřováním míst, kde kartou platit lze, se tak běžnou součástí života stalo mít v peněžence místo peněz i několik karet zároveň, ať už kreditních, či debetních,“ říká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit. Současně se ale částka u výběrů z bankomatů příliš nemění, průměrná výše transakce se posledních 6 let pohybuje okolo 2 250 Kč. Vývoj však zaznamenala oblast nákupu potravin. V roce 2008 připadlo na nákup jídla jen 9,6 % všech karetních transakcí v obchodech, od té doby podíl vystoupal až na letošních 48,7 %. Objem transakcí se v této oblasti za stejné období zvýšil z 2,8 % až na 22,9 %. Zajímavé je, že průměrná částka u nákupu jídla se zároveň snížila – z 635 Kč v roce 2008 na současných 484 Kč.
„Právě tady se ukazuje, že je pro nás platba kreditkou čím dál přirozenější. Platíme s ní i za věci denní potřeby, tedy za jídlo a oblečení. V obchodech s potravinami se uskuteční skoro polovina transakcí,“ vysvětluje Kozub. Dodává, že tento trend souvisí i s faktem, že Češi se naučili kreditku používat. „Dříve se řada lidí kreditky bála, nerozuměli třeba principu bezúročného období. To se ale změnilo, zvláště ti, co se zajímají o moderní finanční produkty a vědí, jak je chytře používat, tenhle platební nástroj a úvěr v jednom oceňují,“ konstatuje Kozub.
A jaké částky za jaké služby a zboží platíme kreditkou nejčastěji? Zatímco některé oblasti zaznamenaly prudký vývoj, jiné vykazují stabilitu. Za služby hotelů posledních 6 let platíme kartou částku okolo 2 200 Kč, příliš se nemění ani průměrná částka za pohonné hmoty. Od roku 2008 se typická platba za benzín a naftu zvýšila o pouhou stokorunu ze 734 Kč na 840 Kč. Lidé totiž tankují často ne do zcela plné nádrže, ale spíše si dávají cenový limit, kolik načerpají. Ať už je to pět set nebo tisíc korun. Výrazné změny ale přišly při placení v restauracích. „Průměrná platba za účet v restauraci klesla od roku 2008 asi na polovinu. A ještě nepříznivější vývoj je u cestovních agentur, před 6 lety byla placena průměrná částka 9 140 Kč, v roce 2013 to je jen 3 300 Kč, “ zmiňuje Michal Kozub.
Zajímavé údaje se ukazují i při platbě kartou v jednotlivých regionech České republiky. Kartou u nás v přepočtu na 1000 obyvatel nejčastěji platí obyvatelé Prahy. Ze všech 14 krajů tak na Prahu připadá 11,4 % transakcí. Na opačné straně pomyslného žebříčku je Pardubický kraj, kde se v rámci Česka uskuteční jen 5,45 % plateb kartou. Situace na Slovensku je podobná jako u nás, největší počet transakcí se uskuteční při výběru z bankomatu (17,1 %) a nákupu jídla (58,7 %).
*Údaje vyplývají z interních statistik společnosti Home Credit