Češi si půjčují věci od svých známých, odmění je lahví nebo čokoládou…

Češi si půjčují věci od svých známých, odmění je lahví nebo čokoládou

02. 05. 2016

Čtyři z deseti Čechů si v posledních dvou letech půjčili nějakou věc v hodnotě nad 500 Kč od svých známých. Nejčastěji se jednalo o nářadí v průměrné hodnotě 1 000 – 5 000 Kč. Skoro v polovině případů pak lidé pomoc vždy oplácí: oblíbená je bonboniéra, lahev alkoholu nebo poskytnutí protislužby. 13 % respondentů přiznává, že se jim bohužel povedlo zapůjčenou věc zničit nebo poškodit, přičemž každý dvacátý problém zamlčel. Zjistil to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

 

Muž si u souseda vypůjčí hasák, žena knihu

Pečete bábovku a na poslední chvíli zjistíte, že vám chybí dvě vajíčka – klasickou situaci řeší zaklepání na sousedovy dveře. Příště zase může zaťukat on u vás. Jenže Češi nezůstávají jen u drobností. Proč kupovat vrtačku, pokud je v domácnosti potřeba sotva dvakrát za rok? 41 % Čechů podobné situace řeší tím, že si půjčí potřebnou věc od známých, příbuzných nebo třeba právě u sousedů. „Vzhledem k tomu, že 8 lidí z 10 počítá s tím, že podobnou asistenci ocení protislužbou, je taková vzájemná výpomoc velmi praktická. Navíc šetří rodinný rozpočet, protože koupě dané věci by si vyžádala nemalé peníze. Celá třetina těch, kteří si něco půjčili, totiž uvádí, že v posledních dvou letech takto využili i předmět, který byl dražší než 20 tisíc korun,“ uvádí další podrobnosti Michal Kozub, produktový manažer společnosti Home Credit. Češi nemají problém zapůjčit známým třeba auto či motorku, které poslouží k cestě na dovolenou nebo stěhování. Nejčastěji si ale Češi půjčují věci v hodnotě do pěti tisíc korun. Domácí kutilové s oblibou využijí cizí nářadí, které představuje 37 % zapůjčených předmětů, v pětině případů pak jde o elektroniku. Ženy se projevily jako zdatné čtenářky, rády si půjčují knihy.

 

Za zapůjčení Češi odměňují, nejčastěji dárkem do dvou stovek 

 

Zavolat známému, využít jeho věci a pak mu je prostě poslat zpátky? To se naštěstí u Čechů nenosí. Vypůjčení věci respondenti nevnímají jako automatické, 77 % z nich alespoň někdy nabídne odměnu, přičemž 44 % tak činí vždy. „Lidé velmi dobře vnímají, že má pro ně taková zápůjčka přidanou hodnotu a cítí potřebu ukázat, že si pomoci váží. Nejčastěji se jedná o už zmíněnou protislužbu, Češi ale rádi při vracení půjčené věci obdarují lahví alkoholu, čokoládou nebo třeba doma upečenou buchtou. V osmi případech z deseti se cena dárku pohybuje od sta do dvou set korun,“ říká Kozub. U půjčeného auta tak lidé zaplatí nejen projetý benzin a naftu, ale také z dovolené přivezou lahev vína nebo bonboniéru jako poděkování.  Češi se hlavně snaží ukázat, že si pomoci váží, proto vkládají energii například do pečení, které je sice stojí čas, ale výsledek je více osobní než zakoupená láhev alkoholu. 

 

Rozbitá půjčená věc? Každá desátá žena to zamlčí

 

I při nejlepší vůli se někdy stane nehoda a půjčená věc nedopadne dobře, stalo se to 13 % lidí. Šatům se natrhnou švy, neopatrné otevření dveří odřelo lak na autě. 5 % Čechů v takovém případě mlčí a problém nepřiznají. Průměr zvedají ženy, poškození totiž tutlá každá desátá. „Je to určitě chyba. Hrozí, že provinilec zklame důvěru známého, který mu věc půjčil. Ten si totiž škody takřka jistě všimne a k nelibosti se přidá i naštvání na toho, kdo se mu nepřiznal. Pro všechny podobné situace platí pravidlo přiznat se, vyjádřit lítost a vše řešit. Někde stačí omluva, jindy už je dobré sáhnout do peněženky,“ radí Kozub. Lidé s ním vesměs souhlasí: čtvrtina si v podobném nemilém případě vystačila s omluvou, třetina koupila věc novou, více než polovina přispěla na opravu nebo na pořízení náhrady. 13 % se vlastníka pokusilo uchlácholit malým dárkem. Příspěvek na opravu přitom volí osm z deseti provinilých mužů, zatímco ženy preferují buď omluvu, nebo nákup nové věci výměnou za poškozenou.