Celkový objem úvěrů na zánovní a nové osobní vozy vzrostl v ČR o…

Celkový objem úvěrů na zánovní a nové osobní vozy vzrostl v ČR o čtvrtinu

09. 09. 2023

Za prvních šest měsíců letošního roku vzrostl zájem o nákup nových a ojetých vozů. Jak vyplývá z údajů ČLFA, prodej a financování osobních automobilů pomocí úvěru byl o čtvrtinou vyšší než v loňském roce. Rostoucí trend potvrzují i nejnovější čísla Home Creditu, jednoho z členů České leasingové a finanční asociace.

Home Credit vykazuje celkový objem poskytnutých autoúvěrů v prvním pololetí vyšší o 28 % ve srovnání s předchozím rokem. „Daří se nám zejména v segmentu nových a zánovních vozů díky pokračujícím akvizicím autorizovaných dealerů,“ uvádí Luboš Ondrůj, ředitel divize Auto Business Home Credit ČR a SR.

„Velký nárůst jsme zaznamenali mimo jiné v segmentu drahých osobních automobilů, který přičítáme také plánované změně legislativy, která od roku 2024 stanoví jako daňově uznatelný náklad při nákupu osobního vozu pouze první dva milióny,“ vysvětluje Luboš Ondrůj. Home Credit očekává, že do konce roku právě díky novému zákonu dojde ke zvýšení zájmu o nákup dražších automobilů.

V segmentu dražších aut (pořizovací cena nad 1 milión Kč) se objem úvěrů poskytnutých Home Creditem za prvních 8 měsíců letošního roku zdvojnásobil oproti loňskému roku.

„V létě jsme dokonce financovali nákup luxusního vozu Lamborghini Huracán Sterrato, úvěry na takto drahé vozy neposkytujeme samozřejmě často, ale nejedná se rozhodně o výjimku. Například před 4 lety jsme financovali Rolls Royce v hodnotě 12 miliónů Kč a v loňském roce Rolls Royce Wraith v hodnotě 7,5 miliónů Kč,“ upřesňuje ředitel divize Auto Business z Home Creditu.