Bohatí Češi se kvůli kamarádům uskromní, čas chtějí trávit společně •…

Bohatí Češi se kvůli kamarádům uskromní, čas chtějí trávit společně

21. 02. 2017
Kolik jsou Češi ochotní investovat do svých kamarádů a za které společné aktivity utrácejí nejvíce? Populární jsou hlavně výlety s přáteli – hlásí se k nim dvě třetiny respondentů. Na druhém místě je návštěva restaurace a s 50 % pomyslnou bronzovou příčku obsadila společná dovolená. Ukázalo se také, že jsou Češi solidární. Pokud jeden z kamarádů vydělává výrazně více, v celé polovině případů se uskromní, aby svůj čas mohl trávit s přítelem, který vydělává méně. Naopak ti méně majetní se nespoléhají na to, že za ně útratu zaplatí bohatší kamarádi. Zjistil to průzkum, který pro Home Credit připravila agentura STEM/MARK.

 

Průzkum se zaměřil na to, které aktivity si s přáteli vybíráme a jak často s nimi trávíme čas, popřípadě kdo za ně vlastně platí. Ukázalo se, že Čechům na dobré společnosti záleží a jsou pro ni ochotní mnohé obětovat, zároveň je pro ně ovšem citlivá otázka, kdo a kdy co zaplatí. „Kamarády si vybíráme podle toho, jak jsou nám lidé sympatičtí a jestli je nám s nimi dobře, všechno ostatní je samozřejmě podružné. Pokud ovšem přítel bydlí daleko a my s ním chceme být v osobním kontaktu, musíme sáhnout do peněženky. Více než polovina Čechů dojíždí za svými kamarády alespoň jednou měsíčně,“ říká Jan Holoch, manažer zákaznické zkušenosti a finanční specialista společnosti Home Credit. Ovšem ochota platit za dojíždění má své hranice, cena nesmí přesáhnout 500 korun za měsíc. Pokud se výdaje za cestování přehoupnou přes tuto hranici, klesne poměr ochotných dojíždět na 25 %.

 

A co Češi se svými přáteli rádi podnikají? Jedná se hlavně o společné výlety, na ty alespoň jednou měsíčně vyráží přes 60 % respondentů. Oblíbené je také posezení v restauraci nebo v baru. Obojí si Češi dopřávají častěji než společnou dovolenou, která přece jen vyjde dráž. Překvapivě málo ovšem lidé investují do společného sportování, ačkoliv nejde o horentní sumy. Za pohyb s kamarády vydává peníze jen každý čtvrtý.

 

Nechceme, aby za nás někdo platil

Důležité pro respondenty ovšem není jen to, kterou společnou aktivitu si vyberou. Respondenti přiznávají, že se hodně zaměřují i na otázku placení. „Češi mají své kamarády rádi, to ale neznamená, že je chtějí sponzorovat nebo si přízeň kupovat. Průzkum zjistil, že pokud se kamarádi někam společně vydají, velmi dobře si hlídají, kdo za koho platil. Většinou lidé stojí o určitou vyrovnanost,“ tvrdí Holoch. To, co kdy kdo platil, sleduje 63 % dotázaných. Ještě o deset procent více dotázaných si hlídá, kdo platil posledně, a chtějí se střídat.

 

Nejčastěji za sebe ale Češi platí sami, činí tak čtyři lidé z pěti a není rozdíl mezi muži a ženami. Češi se při společných akcích nespoléhají ani na to, že by účet uhradil výrazně movitější kamarád. Takto by se zachoval jen každý desátý. Majetkové poměry s sebou přinášejí ještě jedno zajímavé zjištění. Pokud se sejdou kamarádi, kteří mají nepoměr ve výdělku i v majetku, ve více než polovině případů se ten movitější z přátel uskromní, aby společná aktivita byla zaplatitelná i pro toho, kdo nedosahuje takového výdělku. To tedy znamená, že místo Malediv člověk rád zajede třeba do Chorvatska, jen aby byl ve společnosti dobrých přátel.

 

Chci mít kamarády stůj co stůj

Jakkoliv jsou Češi u placení emancipovaní, u samého výběru aktivit je to trochu jinak. Nemalé procento respondentů podniká některé činnosti jen proto, aby měli kamarády. Jinými slovy o aktivitu samu by nestáli, ale pro sociální kontakt se „obětují“. 38 % z nich třeba chodí do hospody primárně kvůli milé společnosti, nikoliv kvůli jídlu. Podobné je to se společnými výlety. 14 % účastníků výzkumu výlety nebaví, ale chtějí na ně jet jejich kamarádi, a tak jedou také.

 

A jak jsou na tom Češi s placením v závislosti na věku?

Zájem o společné kamarádské aktivity s věkem klesá. Přičíst to lze určitě vytíženosti v zaměstnání, ale hlavně rodinnému životu. „Se starostmi o rodinu, ať už příjemnými, nebo nepříjemnými, klesá chuť na setkání s kamarády a také časové možnosti jsou výrazně omezené. Cestování za kamarády se tak stává výrazně těžším, častěji než jednou za měsíc stíhá vyrazit téměř polovina respondentů ve věku 15–29 let, ale už jen pětina respondentů ve věku 45–59 let,“ říká Holoch. Pokles, i když ne tak radikální, zaznamenal také zájem o hospodu, více než jednou měsíčně klesá z 64 % na 47 %. S věkem roste zájem o společnou dovolenou a naopak téměř o polovinu klesá u starší generace zájem o společné kulturní akce.

 

Poznámka:  průzkum se realizoval v září 2016 na vzorku 500 respondentů.