Bezhotovostní platba • Slovník pojmů • Home Credit a.s.

Bezhotovostní platba

Bezhotovostní platba je taková, která probíhá bez hotovosti. Nejtypičtějším případem je platba debetní nebo kreditní kartou. V takovém případě se po načtení čipu terminálem, případně přiložením karty k terminálu v obchodě nebo po opsání údajů z karty na platební bráně odečte z účtu ke kartě příslušná částka. Bezhotovostní platba ale nemusí být jen pomocí platební karty. Může jít i o jednorázový příkaz k úhradě nebo trvalý příkaz nastavený například pro měsíční platby.

Výhodou bezhotovostních plateb je absence potřeby zacházet s hotovostí. Pokladní tak například nemusí vracet drobné. Pro klienta je často snazší zaplatit nákup v kamenné prodejně nebo na e-shopu kartou. Nemusí se tak zdržovat výběrem hotovosti z bankomatu (ATM).

Než klient začne využívat kartu bezkontaktně, musí první operaci kartou provést kontaktně, a to včetně zadání PIN kódu. Tím je zabezpečené ověření majitele a snížené riziko zneužití.

Platba mobilním zařízením

S rozvojem mobilních zařízení přibývá další způsob bezkontaktního placení. Jde o formu, při které se využívají mobilní telefony, tablety, chytré náramky a hodinky nebo jiná chytrá elektronika s příslušnou bezkontaktní technologií.

Pro využívání klient nahraje údaje o kartě do zabezpečené mobilní aplikace a při svých nákupech pak může k terminálům přikládat chytrou elektroniku místo plastové karty. Samozřejmě funguje kontrola vyšších transakcí, které je nutné potvrzovat, například otiskem prstu na čtečce zařízení.