Více než polovina Čechů chce za vánoční dárky utratit méně než v…

Více než polovina Čechů chce za vánoční dárky utratit méně než v loňském roce

15. 11. 2022

Zdražování a obavy z budoucna ovlivňují i předvánoční nákupní chování Čechů. Podle průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit až 57 % lidí chce šetřit na pořizování vánočních dárků. 7 lidí z 10 pokryje nákup dárků z běžné výplaty. Nákupy na e-shopech patří již mezi standardní způsoby obstarávání dárků. Letošním hitem Vánoc budou kosmetika a knihy.

Za vánoční dárky bude v menší míře letos utrácet 57 % dotázaných, 15 % počká na povánoční výprodeje a 10 % respondentů letos dárky kupovat nebude kvůli zdražování a nepříznivé ekonomické situaci. V loňském roce šetřilo na nákupu dárků 40 % lidí, ti uvedli, že vydají za dárky menší sumu. Žádné dárky nenakupovalo jenom 4 % dotázaných. Letošní předvánoční průzkum ukazuje, že lidé mají větší obavy, a proto se na Vánoce uskromní.

Se sumou do 5 000 Kč za všechny vánoční dárky počítá 43 % dotázaných, necelých 30 % chce pak nakoupit dárky do výše 10 000 Kč.

<u>Kolik celkově letos Češi plánují utratit za nákup vánočních dárků?</u>

Zatímco před dvěma lety nakupovalo pro své nejbližší elektroniku 34 % lidí, letos ji chce pořídit jako vánoční dárek 16 % dotázaných. Na prvních místech se umístila tradičně kosmetika a také knihy či drobné dárkové předměty. Typy dárků, jaké letos budou Češi nakupovat, také odrážejí současnou situaci, jedná se spíše o levnější předměty, elektronika se posunula na devátou příčku.

<u>Jaké dárky letos budou Češi nakupovat?</u>

Nákupy na e-shopech již patří mezi běžné zákaznické chování. Lidé si již na tento prodejní kanál zvykli a nemíní na tom nic měnit. Počet lidí, kteří preferují e-shopy nebo kamenné obchody, se v podstatě neliší. Je zde stále početná skupina lidí (12,5 %), která uvedla, že bude nakupovat pouze v tradičních kamenných prodejnách. Jedná se především o střední až vyšší věkovou skupinu.

<u>Kde budou lidé letos nakupovat vánoční dárky?</u>

„Obecným pravidlem je nezadlužovat se na pořizování vánočních dárků. Dárky patří do kategorie zbytných věcí, je proto lepší se uskromnit a přizpůsobit se aktuální finanční situaci, předem si určit rozpočet na celkový nákup a ten pak dodržet. Někdo využije vánoční příležitosti a koupí hodnotnější dárek, například elektroniku, sportovní vybavení nebo nábytek, které by i tak pořizoval. Pokud se rozhodne pro financování půjčkou, měl by si předem spočítat, zda bude mít dostatek finančních prostředků na měsíční splátku a úvěr si vzít vždy u prověřeného poskytovatele,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

<sub>Průzkum pro Home Credit provedla agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 506 respondentů ve věku 18 - 64 let. Sběr dat probíhal po celé České republice od 12.10. do 17.10. 2022.</sub>