Sedm rad, jak na Vánoce chytře nakoupit • Home Credit a.s.

Sedm rad, jak na Vánoce chytře nakoupit

12. 11. 2010

Brno 12. listopad 2010 – Lidé před Vánoci často jednorázově utratí částku blížící se hodnotě rodinné dovolené. Prosinec v obchodech tak připomíná spíše nákupní šílenství. Přinášíme proto několik rad, jak si svátky klidu a míru užít opravdu v klidu a bez zbytečných výdajů navíc.

  1. Nákupy v obchodech x na internetu

Popularita internetového nakupování roste raketovým tempem. Aby ne, na internetu můžete narazit na zboží a služby, které jsou oproti kamenným obchodům levnější až o desítky procent. V Česku se takhle nejčastěji nakupuje elektronika (za posledních šest měsíců ji online koupilo 64 % zákazníků). Ženy nakupují v e-shopech kvůli nižší ceně, muži přiznávají, že je nebaví chodit po obchodech. Ale pozor! V kamenném obchodě si na rozdíl od e-shopu můžete zboží prohlédnout ze všech stran, doslova si ho „osahat“ nebo svoji volbu konzultovat s prodavačem. Stejně tak s reklamací je v kamenných obchodech často méně problémů – je rychlejší a ušetříte za poštovné. Před nákupem tedy důkladně

 

  1. Nakupujte včas

Nenechávejte vánoční nákupy na poslední chvíli. Můžete tak obstarat dárky levněji a hlavně – ještě nebude v obchodech plno. Ideální je listopad, v prosinci už se v obchodech zpravidla nedá hnout. Platí to ale i pro nákupy v e-shopech. Před Vánoci jsou tradičně vytížené a objednávky nestíhají zpracovávat. Nemyslete si, že dárek objednaný online 15. prosince stihnou do Štědrého dne doručit. Může přijít, ale taky nemusí.

 

  1. Pozor na neviditelné položky

Nezdá se to, ale Vánoce nejsou jen o dárcích. Přemýšleli jste o tom, kolik Vás bude stát kapr? Loni vyšel 1,5metrový smrček na 300 korun, jedlička dvakrát tolik. Ani cukroví není nejlevnější, kilo stojí i více než 300 korun. Když k tomu připočtete hezký balicí papír včetně vánočních ozdob a nakoupíte dobroty pro návštěvu na Štěpána, zjistíte, že je to až polovina všech nákladů. Myslete na to, už když sestavujete vánoční rozpočet.

 

  1. Pátrejte po slevách a výhodných nabídkách

Už dávno neplatí, že výraznější slevy jsou až po Vánocích. I před svátky najdete v obchodech akce, díky kterým ušetříte. Stačí nekoupit první věc, která se vám líbí, ale jít se podívat do vedlejšího obchodu, jestli tam nemají totéž levněji. Když se rozhodnete pro splátky, ptejte se na speciální bezúročné půjčky nebo akční nabídky, kdy vám úroky po splacení vrátí. Úvěrovou smlouvu si nezapomeňte pořádně přečíst.

 

  1. Věrnostní programy mají smysl

Zjistěte si, jestli náhodou vaše kreditka neskrývá výhody, o kterých třeba ani nevíte. Například věrnostní program, díky němuž můžete výrazně ušetřit. Často nabízí slevy na další nákupy, sbírání bodů a další benefity, takže při větším nákupu můžete ročně ušetřit i několik tisíc korun. Navíc před Vánoci se vydavatelé karet předhánějí ve speciálních akcích, kdy je používání kreditky ještě výhodnější než během roku. 

 

  1. Ušetřete i na drobných částkách

I koruna je peníz. A proto má smysl šetřit i na drobnostech. Nakupujete rádi na aukcích, ale platíte vysoké částky za převod peněz, nebo za dobírku? Zkuste PayPal. Je to jeden z nejoblíbenějších způsobů na světě, jak platit nízké částky bez poplatků. Světově ho využívá přes 100 milionů lidí. Už i v Česku ho podporuje řada obchodů. A má i další výhodu – peníze jsou připsány ihned, takže zboží vám e-shop odešle v podstatě obratem!

 

  1. Nakoupit se dá i v zahraničí

Po dárcích nemusíte pátrat jen u nás. Za hranicemi možná neobjevíte levnější zboží, ale sortiment je zpravidla trochu jiný a vy tak můžete natrefit na opravdu originální dar. Nebo zkuste zahraniční servery, hlavně speciální a originální zboží často seženete pouze tam. Například hit letošních Vánoc telefon iPhone 4 seženete v Česku za bezmála 20 tisíc, v Německu za 18 a v Británii dokonce za 16 tisíc. Je ale důležité dát si pozor na další náklady jako je clo a poštovné nebo překvapení v podobě odlišných záručních podmínek.

 

Poznámky pro editory: 

Společnost Home Credit a.s., založená v roce 1997, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice. Společnost nabízí širokou škálu úvěrových produktů: půjčky v místě prodeje, hotovostní půjčky, kreditní karty a revolvingové půjčky. V první polovině roku 2010 společnost poskytla úvěry v celkové výši 3,7 miliardy Kč. Společnost Home Credit a.s. je členem skupiny Home Credit.

Další informace jsou k dispozici na www.homecredit.cz.

 Skupina Home Credit („skupina“) je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě a Asii. Ve vybraných zemích skupina úspěšně rozvíjí služby retailového bankovnictví jako běžné účty či vklady. Jejích 15 800  zaměstnanců obsluhuje více než 4,7 milionu zákazníků ve všech geografických oblastech, v nichž jsou služby pod značkou Home Credit poskytovány (údaje k 31. 12. 2009). Skupina Home Credit v současnosti působí v 8 zemích: v České republice (Home Credit a.s., od roku 1997), na Slovensku (Home Credit Slovakia, a.s., od roku 1999), v Ruské federaci (OOO Home Credit & Finance Bank, od roku 2002), Kazachstánu (AO Home Credit Bank, od roku 2005, minoritní podíl), na Ukrajině (OAO Home Credit Bank, od roku 2006), v Bělorusku (OAO Home Credit Bank, od roku 2007), Číně (HC Asia N.V., od roku 2007) a Vietnamu (PPF Vietnam Finance Company Ltd., od roku 2009).

Další informace jsou k dispozici na www.homecredit.net

Skupina Home Credit je součástí skupiny PPF, která je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy. Aktiva skupiny dosahují téměř 11 mld. eur. Skupina PPF se zaměřuje na retailové finanční služby (bankovnictví a pojišťovnictví), na správu fondů a na investice do nemovitostí. Skupina aktivně vyhledává investiční příležitosti na rozvíjejících se trzích střední a východní Evropy, Ruska, Společenství nezávislých států a Dálného východu. Skupina PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu umístěnou v Nizozemsku: Klíčovou holdingovou společností skupiny PPF, na jejíž úrovni jsou přijímána strategická rozhodnutí, je PPF Group N.V. se sídlem v Amsterdamu.

Další informace jsou k dispozici na www.ppf.cz.