O konsolidace žádají hlavně lidé ve věku 46 let a častěji ženy • Home…

O konsolidace žádají hlavně lidé ve věku 46 let a častěji ženy

17. 02. 2021

V roce 2020 se zvýšila věková hranice, kdy si lidé brali konsolidaci. V roce 2019 to bylo nejčastěji ve 44 letech a v loňské roce žádala nejvíce věková skupina 46letých. Stále platí, že ženy si častěji slučují půjčky do jedné, ale rozdíl s opačným pohlavím se stírá (55 % ženy vs. 45 % muži). Vyplývá to z údajů společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry. Konsolidace je optimalizovaný úvěr, který může pomoci v případě problémů se splácením, ale je stále častěji využíván v situaci, kdy klienti chtějí ušetřit měsíční splátky.

Povědomí o možnosti spojení více úvěru do jednoho roste. Hlavní výhodou je částka, kterou může klient ušetřit každý měsíc. „Počet konsolidací, které naše společnost v loňském roce uzavřela, vzrostl oproti roku 2019 o 18 %, což mimo jiné přičítáme současné ekonomické situaci, lidé se v době pandemie více starají o své finance a hledají možnosti, jak ušetřit. Nejčastěji slučujeme do jednoho 2–3 úvěry a naši klienti v průměru ušetří 2 000 Kč měsíčně, samozřejmě to závisí na výši splátky, kterou si stanoví. Od roku 2012 využilo konsolidaci v Česku již více než 20 000 našich klientů a na Slovensku skoro 10 000,“ uvádí Luděk Jírů, generální ředitel společnosti Home Credit ČR a SR.

V dnešní době se lidé mohou snadno dostat do situace, kdy je pro ně těžké splácet své závazky, může dojít ke snížení jejich příjmů nebo je pro ně obtížné uhlídat všechny termíny splátek.

Výhodou konsolidace je její jednoduchost. Jedná se o jeden úvěr s jednou splátkou, nemusí se sledovat více úvěrů s různou dobou splatnosti. Hlídá se jen jeden termín splatnosti. Spojit lze úvěry, kreditní karty, kontokorenty i leasing a mnohdy i mikroúvěry. Běžně se již i konsolidované úvěry pojišťují pro případy náhlé nemožnosti splácet v době nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání.

„Typický klient konsolidace má 2 spotřebitelské úvěry v řádu desetitisíc a jeden větší úvěr spotřebitelský na bydlení nebo na auto,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit. „Výjimečně se stane, že konsolidujeme až 10 úvěrů, ale v průměru je to 2–3,“ dodává Zborovský.

Konsolidace je forma úvěru se všemi pravidly, výhodami a odpovědností splácet a dodržovat dohodnutá pravidla. Základní pravidlo při volbě poskytovatele konsolidace je nahlédnout na stránky ČNB, do seznamu bankovních a nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Pokud tam společnost, od které klient dostal nabídku nenajde, není vhodné ani úvěr ani konsolidaci si od takové společnosti brát!

„Kromě konsolidace může v dnešní době pomoci také flexibilní půjčka, kterou si klient lehce přizpůsobí své aktuální situaci. Může splácet každý měsíc jinou částku nebo si splátku dokonce odložit. Tato půjčka nabízí také opětovné čerpání nebo jednorázové splacení bez dalších poplatků,“ vysvětluje Luděk Jírů z Home Creditu.