Nakupujte na e-shopech bezpečně! • Home Credit a.s.

Nakupujte na e-shopech bezpečně!

04. 05. 2020

Za poslední měsíc a půl stoupl rapidně nákup zboží přes e-shopy. Díky nouzovému stavu lidé změnili své návyky a přes internet nakupují úplně vše, i když s postupným rozvolňováním se budou lidé pomalu vracet i do kamenných prodejen. Nákup přes internet je bezpečnější z hlediska koronavirové pandemie, ale skýtá řadu nástrah, které se často zaměřují převážně na zákazníky, kteří nenakupují na e-shopech tak často, někdy i poprvé, a jsou tak zranitelnější.

Objevují se podvodníci, kteří využívají situace a nabízejí dodání nedostatkového zboží, jako například dezinfekce nebo roušek. Lidé si tak objednají zboží, zaplatí a nikdy ho nedostanou nebo až za velmi dlouhou dobu, která je v rozporu s obchodními podmínkami e-shopu.

Dalším úskalím nákupu na internetu je uložení údajů z platební nebo kreditní karty na daném e-shopu, který však nemá svoje stránky dostatečně ochráněné před napadením hackerů. Hrozí pak, že se k těmto údajům dostanou třetí osoby a kartu zneužijí.

„Za poslední měsíc a půl jsme řešili dvakrát více podezřelých transakcí než v předchozím období. Denně je to asi 200 případů,“ uvádí Linda Bilal, tisková mluvčí Home Creditu ČR. „Pokud zjistíme podvodný e-shop, zablokujeme naše kreditní karty k placení u tohoto konkrétního obchodníka a nahlásíme jej společnosti Mastercard. Banky a úvěrové společnosti mezi sebou spolupracují a tyto informace si sdílejí,“ dodává Linda Bilal.

Nebezpečné obzvláště pro nové nákupčí na internetu jsou také phishingové kampaně. Pokud například takový zákazník, který nakupuje poprvé na e-shopu, dostane phishingový e-mail, je mnohem více zranitelnější, protože má málo zkušeností. E-mail se tváří, že přišel od daného e-shopu a žádá zákazníka o vyplnění přihlašovacího jména a hesla, protože došlo k chybě a potřebuje si potvrdit jeho údaje. On v dobré míře zadá jméno a heslo, a pokud při předchozím nákupu na e-shopu uložil své údaje z platební nebo kreditní karty, podvodník se k nim lehce dostane a kartu použije k dalšímu nákupu.

Seznam rizikových e-shopů je dostupný na stránkách České obchodní inspekce: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/. Inspekce tento seznam pravidelně aktualizuje, ale také upozorňuje, že v žádném případě není úplný.

„Za poslední měsíc a půl jsme identifikovali celkem 50 podvodných e-shopů v České republice a na Slovensku,“ říká Linda Bilal.

„Svým zákazníkům radíme, aby nakupovali jenom na ověřeným e-shopech, četli si recenze na internetu, anebo dali na doporučení známých. Nejbezpečnější jsou platby u evropských e-shopů, neboť jsou zabezpečeny tzv. 3D Secure ochranou, každá platba se pak potvrzuje buď v mobilní aplikaci nebo pomocí kódu, který se zasílá smskou na mobilní telefon. Tuto ochranu však nemusí mít mezinárodní e-shopy mimo Evropu,“ dodává Linda Bilal. Jde o to, že pokud tato ochrana chybí, neznamená to, že se jedná o podvodný e-shop, ale takový obchod nemá plné zabezpečení a hrozí mu, že bude napadnut a údaje o kartě někdo zneužije.

Pokud klient již na podvodném e-shopu zaplatil nebo se stal obětí zneužití nebo phishingu, má vždy možnost tuto transakci reklamovat u svého vydavatele karty. Dalším doporučením je, nikdy neukládat platební údaje o kartě, raději číslo karty, expiraci a cvc kód vždy poctivě vypsat znovu, i pro pravidelné nákupy.

Nebezpečná specifika mají i nákupy přes mobil, a to přes aplikace daného e-shopu, tam je totiž skoro nemožné nezadat údaje o kartě. „Pokud si nejste jisti, obchod neznáte, raději si aplikaci nestahujte a k nákupu použijte internetové stránky e-shopu,“ radí Linda Bilal.

Tento problém je celosvětový, netýká se pouze České republiky. Pravidelný zákazník e-shopů se poměrně snadno ochrání, bude asi zvyklý číst recenze a také využívat zaručené a dobře známé internetové obchody a na phishingové kampaně nebude reagovat. Hlavní nebezpečí ale v dnešní době číhá na lidi, kteří nakupují třeba poprvé.