Lidé šetří na nákupech vánočních dárků, na dárky si nepůjčují a…

Lidé šetří na nákupech vánočních dárků, na dárky si nepůjčují a dávají přednost e-shopům

17. 12. 2021

Zdražování se projevuje i při nákupech vánočních dárků. Lidé za ně budou letos utrácet kvůli inflaci méně. Nebudou si na ně příliš půjčovat, jejich pořízení z větší části pokryjí z měsíční výplaty nebo úspor. Z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit vyplynulo, že více než 70 % dotázaných bude financovat vánoční dárky z měsíční výplaty. I když letos mohou lidé nakupovat pohodlně i v kamenných obchodech, více než polovina preferuje e-shopy.

Lidé se na nákup vánočních dárků zadlužují letos pouze minimálně. Až 72 % respondentů uvedlo, že pokryjí letošní Vánoce z běžné měsíční výplaty, 43 % využije také své naspořené prostředky. Z výzkumu vyplývá, že zejména mladí lidé ve věku 18-29 let budou financovat vánoční dárky ze svých úspor.

„Před koncem roku, nám vždy roste zájem jak o hotovostní úvěry, tak o nákupy na splátky, u hotovostních úvěrů se jedná o cca 20 % zvýšení poptávky ve srovnání se zbytkem roku, u nákupu na splátky jde o navýšení o 10–15 procentních bodů. Jak vyplývá z průzkumu, lidé si prioritně nepůjčují na dárky, ale i přesto se nám zvyšuje potřeba financování nákupů koncem roku, to ale může jednak souviset s obecně vyššími rodinnými výdaji kolem Vánoc, ale následně také s vyššími útratami v lednu v době výprodejů,“ uvádí Michal Fila, tiskový mluvčí Home Credit ČR a SR.

Kvůli všeobecnému zdražování letos plánuje utratit za dárky menší částku až 40 % dotázaných, u 31 % lidí rostoucí ceny neovlivní vánoční nákupy, zdražování ve vztahu k vánočním dárkům neřeší 36 % mužů, ženy jsou citlivější k rostoucí inflaci, neovlivní to pouze 26 % dotázaných žen.

Snižování výdajů za dárky dokazuje i další zjišťovaný údaj, a to kolik utratí lidé celkově za všechny vánoční dárky. Zatímco v loňském roce uvedlo 38 % respondentů částku do 5 000 Kč, letos je to až 44 %. Maximálně za 10 000 Kč nakoupí letos 37 % dotázaných, stejně jako v loňském roce.

E-shopy jsou neoblíbenější nákupním kanálem letošních Vánoc, a to i přesto, že letos zůstaly kamenné prodejny otevřeny. E-shopy nejvíce preferují lidé ve věku 30-39 let. Zatímco v loňském roce 52 % respondentů uvedlo, že bylo nuceno nakupovat online, letos dokonce u 54 % lidí tento způsob nákupu vánočních dárků převažuje.

„Klienti si kolem Vánoc průměrně berou hotovostní úvěry ve výši 70 tisíc Kč, nejčastější částka předvánočního nákupu na splátky se pohybuje mezi 8-15 tisíc Kč. Zákazníci si mohou jednoduše zažádat o půjčku online nebo nakupovat na splátky jak ve vybraných e-shopech, tak v kamenných obchodech. Aktuálně nabízíme „nákup na splátky s odloženým zahájením splácení“ až v roce 2022, což je prakticky za 3 měsíce od provedení nákupu. Tuto nabídku mohou klienti využít do konce toku 2021,“ dodává Michal Fila z Home Creditu.