Kuriózní úvěry. Na splátky si lidé pořídili airsoftovou zbraň i…

Kuriózní úvěry. Na splátky si lidé pořídili airsoftovou zbraň i svářečskou kuklu

01. 08. 2012

Brno 1. srpen 2012 – Nejen lednička, širokoúhlá televize nebo zahradní nábytek. Vedle nejčastějšího zboží, které si Češi pořizují na splátky, se ve statistikách úvěrových společností z času na čas objeví komodity, které přinejmenším překvapí. Podle analýzy poskytnutých úvěrů společností Home Credit a.s. si lidé neváhají investovat především do nejrozmanitějších koníčků.   

V Česku je zhruba čtvrt milionu rybářů, kteří se aspoň čas od času vydají k vodě. Mezi nimi se najdou i tací, kteří do svého koníčku neváhají investovat nemalé částky. A mnozí nákup potřebného vybavení financují spotřebitelským úvěrem. Příkladem je nadšenec, který si nedávno na splátky pořídil rybářský člun za dvacet tisíc korun. Jeho slovenský kolega pak zhruba stejnou částku neváhal investovat do profesionální udice a navijáku. „Podobné nákupy rybáři nedělají každý den. Jde o zboží, jehož koupi plánují dlouho dopředu a často pro jeho financování volí právě spotřebitelský úvěr. Každý měsíc financujeme několik rybářských prutů a také nejrůznějších doplňků, jako jsou podběráky nebo vezírky,“ vysvětlujeředitel obchodní sítě společnosti Home Credit Jan Plaček.

Najdou se ale i kurióznější zájmy. Mezi zbožím, na které poskytl Home Credit úvěr, se objevila i airsoftová zbraň. Airsoft je koníček podobný známému paintballu, jehož vyznavači proti sobě bojují s přesnými kopiemi střelných zbraní. Jde o vojenský sport, hráči při něm nevyužívají náboje naplněné barvou jako u paintballu, ale plastovo-keramické kuličky. Airsoftová zbraň přitom není levnou záležitostí. Nejlevnější se pokybují v cenách od dvou tisíc korun, ty nejlepší ale snadno přesáhnou desetiticícovou hranici. Pokud připočteme i povinné vybavení ve formě maskáčů, přilby a ochranných pomůcek, ve výsledku jde o docela nákladný sport.

Na rozdíl od výbavy pro airsoft či paintball patří skutečné zbraně k jednomu z druhů druhů zboží, které si na úvěr nepořídíte. „Airsoft a paintball chápeme jako sporty. Využívají sice maket zbraní, nikoho ale vážně nezraní. S nákupem skutečných zbraní na splátky u Home Creditu z etických důvodů nepochodíte. Stejně tak je tomu u dalších typů zboží, například pyrotechniky, zboží ze zastaváren či erotických hraček,“ doplňuje Plaček.

Naopak mezi neškodné, ale přesto kuriózní komodity, které společnost v poslední době pomáhala financovat, bezesporu patří svářecí kukla v barvě „Kosmická zeleň“. Taková kukla vyjde na bezmála deset tisíc korun a umí téměř vše. Mimo jiné i elektricky ovládané stmívání skla, které funguje  buď manuálně, nebo automaticky. Díky solárním článkům umístěným na povrchu vypadá, jako by byla připravená přímo na let do vesmíru.

  

Poznámky pro editory:

Společnost Home Credit a.s., založená v roce 1997, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice. Společnost nabízí širokou škálu úvěrových produktů: půjčky v místě prodeje, úvěry na automobily, hotovostní půjčky, kreditní a úvěrové karty. V první polovině roku 2012 společnost poskytla úvěry v celkové výši 4,18 miliardy Kč. Společnost Home Credit a.s. je členem skupiny Home Credit.

Více informací je k dispozici na www.homecredit.cz

Skupina Home Credit je přední poskytovatel spotřebitelských úvěrů v Evropě a Asii, založený v roce 1997 v České republice. Skupina Home Credit zaměstnává 28 tisíc lidí a poskytuje své služby vice než 28 milionům klientů skrze 86 tisíc distribučních míst (k 31. 12. 2011). Skupina Home Credit je v současnosti aktivní v České republice (od roku 1997), na Slovensku (1999), Ruské federaci (2002), Kazachstánu (2005, minoritní podíl), Bělorusku (2007), Číně (2007), Vietnamu (2009) a Indii (2012). Skupina dále zakládá svou pobočku v Indonésii a hledá příležitosti pro vstup na další trhy v Asii.

Více informací je k dispozici na www.homecredit.net.

Skupinu Home Credit plně vlastní PPF Group N. V. („PPF“), která je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Aktuálně vlastní aktiva ve výši zhruba 14,36 miliard EUR (k 31. 12. 2011), zahrnující různorodé aktivity od bankovnictví a pojišťovnictví přes nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů či zemědělství až po maloobchod. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie.

Více informací je k dispozici na www.ppf.eu.