Home Credit obsadil nejvyšší příčku v listopadovém Indexu odpovědného…

Home Credit obsadil nejvyšší příčku v listopadovém Indexu odpovědného úvěrování od Člověka v tísni

23. 11. 2023

Člověk v tísni přinesl nové výsledky podzimního Indexu odpovědného úvěrování, který je zaměřen na neúčelové spotřebitelské úvěry s pravidelnými splátkami. Home Credit se umístil na děleném prvním místě spolu s Air Bank a Českou spořitelnou. Dlouhodobě potvrzuje, že umí svými produkty konkurovat i bankovním domům, a přinášet tak svým klientům férovou nebankovní alternativu. V průzkumu bylo hodnoceno 30 nezajištěných spotřebitelských úvěrů pomocí 14 parametrů.

Nejvyšší počet bodů (92) dosáhl Home Credit spolu s Air Bank a Českou spořitelnou. Na čtyři hvězdy, které podle Člověka v tísni znamenají přijatelnou cenu, srozumitelné informace a korektní obchodní podmínky, dosáhlo 8 společností. Férové jsou i tříhvězdičkové společnosti, v některých hlediscích by však ke klientům mohly být vstřícnější. Dobře hodnocených společností je v Indexu téměř polovina.

„Home Credit se umístil tentokrát na nejvyšší příčce v hodnocení Člověka v tísni. Dokazuje tak, že jeho půjčka je férovým, bezpečným a stabilním produktem na trhu nebankovních spotřebitelských úvěrů, ale také výrazným způsobem konkuruje bankovním produktům. Jak průzkum ukazuje, stále je zde prostor pro kultivaci trhu, o kterou se v Home Creditu neustále snažíme,“
uvádí Luděk Jírů, generální ředitel společnosti Home Credit ČR a SR.


V souhrnu všech ukazatelů dosáhl Home Credit na nejvyšší počet bodů a Člověk v tísni u něho ocenil především úroveň jeho webových stránek s funkční úvěrovou kalkulačkou a vzorem smlouvy. Klient zde také snadno dohledá limit úrokové sazby, informace o nákladech při prodlení, které jsou dostatečně konkrétní. Zároveň vyzdvihuje fakt, že je na webu velmi dobře zpracované doporučení, jak postupovat při problémech se splácením. Dále kladně u Home Creditu hodnotil, že neprodlužuje standardní promlčecí lhůty a nevymáhá promlčené pohledávky a úvěruschopnost svých klientů pečlivě prověřuje v dostupných registrech.


Člověk v tísni sledoval náklady na „modelový“ příklad, kterým je úvěr ve výši 50 000 Kč. Kromě úrokové sazby hodnotil náklady, které se účtují při prodlení splácení, dále jaké jsou náklady na upomínky a jaký je smluvní úrok v případě zesplatnění. Součástí hodnocení byly i faktory, které ovlivňují transparentnost transakce a pomáhají klientům lépe se v nastavení produktu orientovat. Do této kategorie patří například úvěrové kalkulačky společně s dobře dohledatelným údajem o maximální úrokové sazbě. Součástí klientsky vstřícného prostředí jsou i informace pro klienty, jak postupovat při problémech se splácením úvěrů a také, zda mají společnosti na webových stránkách k dispozici smluvní vzory. Člověk v tísni si také všímal toho, že některé společnosti prodlužují tříletou promlčecí lhůtu. Dále zkoumal, zda společnosti nahlížejí do dostupných registrů, případně, kde hledají další informace.

„Člověk v tísni upozorňuje, že některé půjčky se mohou přeplatit až trojnásobně. Zároveň také doporučuje, pokud lidé nevycházejí s penězi, aby si nejdříve ověřili, zda nemají nárok na příspěvek na bydlení či jinou pomoc od státu, než sáhnou po půjčce. Index pomáhá lidem orientovat se na úvěrovém trhu a vybírat jen z těch společností, které nasbíraly nejvyšší počet hvězdiček,“
dodává Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

V Indexu odpovědného úvěrování Člověk v tísni pravidelně monitoruje nabídku spotřebitelských úvěrů a zveřejňuje své průzkumy o spotřebitelských půjčkách a malých půjčkách.

Kompletní přehled výsledků Indexu odpovědného úvěrování od Člověka v tísni naleznete zde:
https://www.clovekvtisni.cz/pu...

Kateřina Dobešová

Tisková mluvčí Home Credit ČR a SR
+ 420 736 473 813
­­­katerina.dobesova@homecredit.cz


Poznámka pro editory:

Společnost Home Credit a.s.
byla založena v roce 1997 a dnes je dceřinou společností Air Bank a.s. Home Credit pomáhá lidem nejen při nákupech na splátky přímo v obchodech a na internetu, ale nabízí také hotovostní úvěry a úvěry na auta, konsolidaci stávajících půjček nebo kreditní karty. V Česku poskytl Home Credit a.s. v roce 2022 úvěry v celkové výši 13,9 miliard Kč. Více na www.homecredit.cz
Skupina PPF
působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do řady oborů – od telekomunikací, médií přes finanční služby, e-commerce, biotechnologie, nemovitosti až po mobilitu. Skupina vlastní aktiva ve výši téměř 40 miliard eur a zaměstnává celosvětově více než 60 tisíc lidí (k 31. 12. 2022).