Člověk v tísni uveřejnil aktuální výsledky Indexu odpovědného…

Člověk v tísni uveřejnil aktuální výsledky Indexu odpovědného úvěrování, Home Credit je opět mezi nejlepšími

23. 11. 2021

Člověk v tísni ve svém Indexu odpovědného úvěrování porovnává 35 poskytovatelů nezajištěných úvěrů s licencí České národní banky. Ve svém průzkumu hodnotil celkové náklady spojené s úvěrem, transparentnost a klientskou vstřícnost. Home Credit boduje ve společnosti nejlepších bank.

Spotřebitelská půjčka od Home Creditu se umístila na čtvrtém místě a lídr nebankovního trhu tak potvrzuje, že konkuruje i bankovním úvěrům. Udržuje si tak svoji pozici mezi nejlepšími z hodnocených. V celkové bilanci získal 4 hvězdičky, což je nejvyšší dosažený počet. Podle Člověka v tísni je úvěr se 4 hvězdičkami bezpečný a za přijatelnou cenu, u 3 hvězdiček pak často chybí vstřícný přístup k zákazníkovi.

Člověk v tísni ve svém Indexu odpovědného úvěrování vychází z modelového příkladu – úvěru 50 000 Kč, který je splácen ve 12 pravidelných měsíčních splátkách. Při porovnávání výše úroku na tomto příkladu se v Indexu uvádí, že spotřebitel přeplatí v případě nejnižší cenové nabídky o zhruba 1 700 Kč (cca 5 procent ročně), u nejdražšího poskytovatele zaplatí přes 95 tisíc Kč (přes 250 procent ročně).

I náklady spojené s prodlením se značně liší, na modelovém případě půlročního nesplácení půjčky ve výši 50 000 Kč vzrostou po půl roce náklady u nejvstřícnějšího věřitele jen o necelých pět tisíc korun, ti nejtvrdší požadují desítky tisíc korun.

„Vždycky radíme klientům, aby sledovali celkové náklady půjčky, tj. nejenom úroky, ale celkové náklady, jako jsou poplatky za vedení účtu, za sjednání smlouvy, ale i za opožděnou platbu nebo mu upomínku. Jiné dodatečné náklady mohou zahrnovat poplatky za předčasné splacení nebo odložení splátek,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

Kompletní přehled výsledků Indexu odpovědného úvěrování od Člověka v tísni naleznete zde: https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-listopad-2021-8241gp

Cílem Indexu odpovědného úvěrování je kultivování trhu s úvěry, jeho výsledky pomáhají lidem vybrat seriózního poskytovatele, který se k nim bude chovat férově i v situaci, kdy se dostanou do problémů.