Češi se za prací stěhovat příliš nechtějí. A kolik očekávají nástupní…

Češi se za prací stěhovat příliš nechtějí. A kolik očekávají nástupní plat?

11. 01. 2024

Podzimní průzkum agentury STEM/MARK pro Home Credit potvrdil, že Češi nejsou příliš ochotni stěhovat se kvůli práci. Pokud se přeci jen rozhodnou cestovat za zaměstnáním do cizího města nebo země, tak je motivuje nejčastěji výše mzdy. 71 % Čechů uvažovalo v loňském roce o změně zaměstnání, největší procento dotázaných (35 %) by očekávalo nástupní plat mezi 30 a 40 tisíci Kč. Polovina respondentů také uvedla, že preferuje hybridní model práce.

Výsledky průzkumu souvisí s dlouhodobě nejnižší českou nezaměstnaností v rámci Evropské unie, kdy firmy musí soupeřit o zaměstnance. Ty u nás nejvíce motivuje celková atmosféra na pracovišti, náplň práce a hlavně výše mzdy, kvůli které zvažuje 28 % dotázaných stěhování v rámci republiky a 18 % respondentů do zahraničí.

Že rozhodování o změně zaměstnání ovlivňuje také firemní kultura a atmosféra potvrzuje i Miloš Nejezchleb, ředitel divize lidských zdrojů ze společnosti Home Credit ČR: „Volná místa průběžně máme, ale daří se nám je rychle obsazovat, takže jejich počet je aktuálně nižší, než tomu bývalo v předchozích obdobích. Je to pro mě potvrzení, že Home Credit patří mezi atraktivní zaměstnavatele, a že se nám péče o zaměstnance vyplácí.

Užitečnou informací pro HR oddělení jednotlivých firem může být i fakt, že 71 % dotázaných se v uplynulém roce dívalo na nabídky práce přes zavedené HR weby. Nicméně pracovní pohovor loni absolvovalo pouze 28 % respondentů. Jinými slovy Češi změnu zvažují, ale pravděpodobně jim pro ni chybí více odvahy.

Vzhledem k široké škále pozic musíme přizpůsobovat strategie při hledání nových kolegů. Asi nikoho nepřekvapí, že nejsložitěji se hledají kolegové do IT, ale i tady zaznamenáváme změny k lepšímu. U uchazečů o administrativní pozice nám zase často velmi pomáhají i doporučení stávajících zaměstnanců,” vysvětluje Miloš Nejezchleb.


Pokud by dnes Češi nastupovali do nové práce, nejčastěji by si řekli o nástupní plat ve výši 30–40 tisíc Kč. O změně práce kvůli vyššímu výdělku uvažovalo posledních 12 měsíců 45 % dotázaných. O zvýšení příjmu bude letos žádat 28 % Čechů, dalším 12 % dotázaných se navyšuje automaticky.

Kolik Čechů má v zaměstnání možnost mimopracovních aktivit?

Polovina respondentů uvedla, že jejich zaměstnavatel každoročně pořádá vánoční večírek, 34 % má navíc i další menší oslavy v průběhu roku a 22 % dotázaných se účastní také pravidelných teambuildingů. Z průzkumu také vyplynulo, že až 79 % zaměstnavatelů nenabízí svým zaměstnancům možnost dalšího vzdělávání, ať už se jedná o jazykové kurzy, ale ani žádné další kurzy a školení.


Sportovní a rodinný den a také vánoční večírek jsou u nás samozřejmostí. Pořádáme i kvartální oslavy a organizujeme menší charitativní akce. Zaměstnanci tak u nás mají během roku spousty možností, jak se s kolegy poznat i mimo pracovní proces, což je pro nás i pro ně důležité. Potvrzuje nám to vždy i jejich velmi vysoká účast,” vysvětluje Miloš Nejezchleb z Home Creditu.

Ředitel divize lidských zdrojů zároveň potvrzuje, že jejich zaměstnanci mají k dispozici také dobrovolné vzdělávací kurzy. „Máme řadu špičkových odborníků ve své oblasti, takže jsme před časem začali budovat vlastní Akademii interních lektorů, která je dnes jedním z hlavních pilířů vzdělávání.

Homeoffice vs. práce z kanceláře

Polovina Čechů uvedla, že preferuje hybridní model, tedy kombinaci práce z domova a z kanceláře. 37 % dotázaným zaměstnavatel umožňuje vybrat si, odkud budou pracovat.

Průzkum pro společnost Home Credit zajišťovala agentura STEM/MARK, sběr dat probíhal od 26. 10. do 2. 11. 2023 formou online dotazování mezi 507 respondenty ve věku 18 až 64 let.Kateřina Dobešová

Tisková mluvčí Home Credit ČR a SR
+ 420 736 473 813
­­­katerina.dobesova@homecredit.cz


Poznámka pro editory:

Společnost Home Credit a.s. byla založena v roce 1997 a dnes je dceřinou společností Air Bank a.s. Home Credit pomáhá lidem nejen při nákupech na splátky přímo v obchodech a na internetu, ale nabízí také hotovostní úvěry a úvěry na auta, konsolidaci stávajících půjček nebo kreditní karty. V Česku poskytl Home Credit a.s. v roce 2022 úvěry v celkové výši 13,9 miliard Kč. Více na www.homecredit.cz

Skupina PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do řady oborů – od telekomunikací, médií přes finanční služby, e-commerce, biotechnologie, nemovitosti až po mobilitu. Skupina vlastní aktiva ve výši téměř 40 miliard eur a zaměstnává celosvětově více než 60 tisíc lidí (k 31. 12. 2022).