Refinancování • Slovník pojmů • Home Credit a.s.

Refinancování

Refinancování je jednoduše řečeno sjednání nové půjčky u stejného nebo jiného poskytovatele, ze které se splatí jedna nebo i více jiných půjček. Motivací obvykle bývají výhodnější podmínky úvěru.

Refinancování u nového poskytovatele většinou probíhá tak, že vám poskytovatel buď uvolní peníze, které použijete na zaplacení dluhu u předchozího poskytovatele, nebo prostřednictvím nového úvěru za vás dluh u předchozího poskytovatele – po dodání potřebné dokumentace – zaplatí.

O refinancování si klient žádá například v situaci, kdy potřebuje své závazky sloučit a zjednodušit si splácení nebo potřebuje získat jiné parametry úvěru. Nově poskytnutý úvěr může například sloučit více splátek do jedné, může mít jinou délku splácení, výši splátky, nebo má klient možnost získat k úvěru hotovost navíc. Mezi výhody refinancování patří obvykle lepší podmínky půjčky.

Jaký je rozdíl mezi konsolidací a refinancováním?

Refinancovat můžete jeden nebo více úvěrů. Jestliže refinancujete více úvěrů, označuje se tento krok jako sloučení úvěrů neboli konsolidace. Mezi pojmy konsolidace a refinancování se někdy dělá rozdíl a jako refinancování se označuje refinancování pouze jednoho úvěru, přestože i konsolidace je druhem refinancování.