Otestujte se! Máme pro vás 10 otázek o konsolidaci
Rady a návody > Finance > Otestujte se! Máme pro vás 10 otázek o konsolidaci

Otestujte se! Máme pro vás 10 otázek o konsolidaci

0 Komentářů
10. 10. 2021
Konsolidace vás dluhů nezbaví, může vám ale výrazně usnadnit jejich splácení. Nehodí se však pro každého - zjistěte, jestli jste to právě vy a zda víte vše potřebné.
38674045 m edit

10 otázek o konsolidaci

Odpovězte na každou z otázek ANO/NE a otestujte si, zda rozumíte všemu, co se konsolidace týká.

[edufi_quiz id=23697]


Konsolidaci, neboli
sloučení půjček, dnes nabízí téměř každá bankovní i nebankovní instituce. Pokud o ni zažádáte a máte například půjčku, dluh na kreditní kartě a k tomu nový telefon na splátky, můžete si vše sloučit pod jeden zastřešující úvěr.

Konsolidace jednou větou: sloučení všech stávajících dluhů do jednoho.

Váš nový věřitel za vás vše doplatí a dále dlužíte pouze jemu. Můžete si také přenastavit výši měsíčních splátek a délku splácení. Výhodou je rovněž to, že se vás nově týká jen jeden termín splácení. Zdánlivě bezchybné řešení ale má i své nevýhody:

  • Někteří věřitelé účtují za předčasné splacení vysoké sankce. Konsolidovaný úvěr vás tak může vyjít dráž než doplacení každého dluhu zvlášť. Lepší situaci mají lidé, kteří si vzali spotřebitelský úvěr po 1. lednu 2011. Zákon tehdy ustanovil, že poplatek za předčasné splacení nesmí převýšit 1 % dluhu, pokud vám zbývá více než rok. V ostatních případech pak nesmí být vyšší než 0,5 %.
  • Konsolidace bývá zpoplatněna procenty z celkové dlužné částky a výjimkou nejsou ani další poplatky.
  • Některé nebankovní instituce sice nabízejí konsolidaci, vaše dluhy pak ale pouze přeprodají bance a inkasují tučný poplatek. Fungují tak pouze jako drazí prostředníci.

V případě konsolidace tedy více než kde jinde platí, že si vše musíte řádně pročíst, propočítat a promyslet. Ne nadarmo se o ní mluví jako o malém testu finanční gramotnosti.

Autor: Vojtěch Mach
Sdílet na sociálních sítích
Facebook LinkedIn

Komentáře

Žádný komentář
39298993 m edit
Předchozí článek

Otestujte se! Máme pro vás 10 otázek o RPSN

Rady a návody > Finance
Spotrebitelia
Následující článek

Znáte svá práva v oblasti půjček? Jestli ne, my vám poradíme

Rady a návody > Finance